آثار - آداب و رسوم اجتماعی

  • خانه
  • آثار آداب و رسوم اجتماعی

یافتن 49 اثر آداب و رسوم اجتماعی

 
کلایاغی
کلایاغی (1401)

مستند روایت آخرین تکم گردان در منطقه آذربایجان ( اردبیل ) می باشد که بعد از چندین سال در آخرین چهارشنبه سال عیدنوروز می خواهد با شال ( کلایاغ ) همسرش به زادگاه پدری برود که در این مسیر با اتفاق هایی روبرو می شود .

مدت زمان :30 دقیقه

کارگردان : احمد شادی عیسی لو

یاشماق
یاشماق (1400)

مستند درباره ترس‌ها و امیدهای سه زن با محوریت زنی است که ازدواج و طلاقش به اجبار رسمی به نام قارشلق یا مبادله دو دختر با هدف پیوند دو خانواده بوده است. بر اساس این رسم، پس از طلاق، فرزند از مادر جدا شده و پیش خانواده پدر می‌ماند بدون آنکه بتواند مادرش را ببیند.

مدت زمان :49 دقیقه

کارگردان : ، رضا غلامی مطلق

ملوانان تنها به دریا نمی روند
ملوانان تنها به دریا نمی روند (1398)

مستندی است از عشق و دلدادگی مردمان یک شهر بندری فوتبال خیز ، که همیشه و هر زمان هوادار سرسخت و وفادار تیم شهرشان " ملوان " بوده اند . این تیم که قدمتی بیش از نیم قرن در این کشور دارد همچنان در دل مردمان بندر انزلی جای دارد . این مستند به تاریخچه پربار این تیم و نحوه شکل گیری آن از بدو تاسیس تا به کنون پرداخته و افتخاراتی را که در جام های مختلف داخلی و خارجی کسب کرده به تصویر می کشد .

مدت زمان :75 دقیقه

کارگردان : ، الله کرم رضایی زاده

پیروزی بر خورشید
پیروزی بر خورشید (1397)

طرح های اقتصاد مقاومتی در قلعه گنج باعث شده " خورشید " یکی از اهالی روستای گزهک مشکلات گذشته را بهانه ای برای به قدرت رسیدن خود بر ریاست شورای روستا قرار دهد . در خلال روایت این داستان به بازی های محلی مردم بلوچ و آداب و رسوم آنها نیز اشاره ای می‌شود.

مدت زمان :59 دقیقه

کارگردان : ، حامد سعادت

بلندی های تات نشین
بلندی های تات نشین (1397)

نگاهی به زندگی قوم تات در ایران و آئین ، فرهنگ ، زبان و تاریخ آنها. این قوم دارنده کهن‌ترین زبان ایرانی و آنچه تحت عنوان فهلویات ( پهلویات ) نام برده می‌شوند ، هستند . در این مستند نیز به مراسم و بازی‌های محلی آنها هم پرداخته می‌شود .

مدت زمان :52 دقیقه

کارگردان : ، رهبر قنبری