آثار - عزاداری و ایام مذهبی

  • خانه
  • آثار عزاداری و ایام مذهبی

یافتن 28 اثر عزاداری و ایام مذهبی

 
پایان سکوت
پایان سکوت (1401)

روایت حماسه پانزده خرداد 1342 و معرفی شهدای شاخص این نهضت همچون عزت الله رجبی از زبان فعالین آن و پرداخت به ریشه های ولایت فقیه و اهمیت قیام مردم ورامین و پیشوا بر بستر آن

مدت زمان : 70 دقیقه

کارگردان : رضا کاشانی اسدی

خیزاب عشق
خیزاب عشق (1394)

این فیلم عزاداری حسینیان اردبیل را در گذر از تاریخ نشان می دهد و آداب و سنن خاص ماه محرم که مختص مردم اردبیل است مانند طشت گذاری ، مراسم شام غریبان ، شمع گذاری و ...در این مستند به تصویر کشیده می شود.

مدت زمان :55 دقیقه

کارگردان : ، اصغر جاوید

تصویر معصوم
تصویر معصوم (1394)

این مستند با نمایش آیین های عزاداری و ابراز ارادت مردم به معصومین و ائمه اطهار آغاز شده و در ادامه طی گفتگو با تعدادی از کارگردان ها و تهیه کنندگان سینما که در این زمینه آثاری داشته اند به بررسی نمایش و نشان دادن چهره معصومین در فیلم های سینمایی می‌پردازد . در بخش دیگر نیز نظر مراجع تقلید و فقها درباره این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدت زمان :54 دقیقه

کارگردان : ، حمیدرضا علیخانی

نغمه های حسینی
نغمه های حسینی (1394)

این مستند اشاره ای دارد به روند نوحه سازی و نوحه خوانی در هیأت های عزاداری . فیلم با تصاویری از آذین بندی یک حسینیه شروع می‌شود . در ادامه صحبت های یک روحانی را می‌شنویم که ویژگی ها و خصوصیات یک نوحه خوب را بیان می‌کند. سپس انتخاب شاعر و نوحه سازی توسط هیات امنا و ساخت نوحه و شعر توسط آنها و در پایان هم اجرای آن در حسینیه .

مدت زمان :20 دقیقه

کارگردان : ، سعید سلمان روغنی

نامیرا
نامیرا (1392)

مراسم تعزیه در شهرستانهای یزد‌، مهریز‌، میبد‌، کاشان و نوش آباد. این مراسم مفصل با اسب و خیمه و خدم و حشم فراوان برگزار می‌شود. این مستند بخش‌هایی از انواع این مراسم را نشان می‌دهد‌.

مدت زمان :26 دقیقه

کارگردان : ، پناه بر خدا رضایی