آثار - علمی و صنعتی

  • خانه
  • آثار علمی و صنعتی

یافتن 49 اثر علمی و صنعتی

 
وقتی که دارکوب ها می روند
وقتی که دارکوب ها می روند (1400)

در اثر احداث نیروگاه برقی در دشت های کبودر آهنگ استان همدان چاه ها و زمن های کشاورزی خشک شده اند و این باعث ایجاد خردچاله های بزرگ در منطقه شده است و مهاجرت روستاییان به شهرها را شکل داده است . در این میان یک خانواده روستایی سعی در ماندن و سکونت دارد .

مدت زمان :55 دقیقه

کارگردان : محمد احسانی

بر سر خاک
بر سر خاک (1399)

این مستند به روند فرسایش خاک در ایران می پردازد. از جمله شخم زدن غیر اصولی زمین‌های کشاورزی و چاه‌های عمیق تأمین آب نیروگاه‌های برق که از عوامل گسترش این آسیب زیست‌محیطی‌اند. مستندساز تلاش کرده است تا با ساخت این مستند در زمینه روند فرسایش خاک در ایران هشداری جدی بدهد تا شاید مسئولان تدبیری در این زمینه بیاندیشند.

مدت زمان :65 دقیقه

کارگردان : ، محسن خان جهانی

راه ناتمام
راه ناتمام (1399)

این مستند پرتره‌ای از زندگی «اصغر قندچی » است که توانست کارآفرین نمونه در کشور شود .او آهنگری در جنوب شهر تهران بود که نتوانست مدرسه برود و با تلاش موفق شد کارآفرینی نمونه شود. وی در صنعت کامیون سازی و مؤسس اولین و بزرگترین کارخانه تریلر و کامیون ساخت ایران بدون مونتاژ خارجی به نام ایران کاوه (سایپا دیزل) است . همچنین و از بنیانگذاران صنعت تولید خودروهای تجاری در ایران محسوب می‌شود.

مدت زمان :43 دقیقه

کارگردان : ، مصطفی رزاق کریمی

رویای سیاه
رویای سیاه (1399)

مستند درباره بخشی از تاریخ نفت ایران است که از زبان «دکتر محمدعلی موحد» روایت می‌شود که ایشان اطلاعات جامعی درباره سیر حوادت نفت در ایران دارند و از دوره ملی شدن نفت تا مدتی پس از انقلاب مشاغل اجرایی این حوزه را برعهده داشتند.»

مدت زمان :55 دقیقه

کارگردان : ، ارد عطار پور

ورس
ورس (1397)

ضمانت 70 ساله پل ورسک یکی از معروفترین و مهمترین پل های راه آهن سراسری ایران به پایان رسیده است . آیا می توان همچنان از آن برای تردد قطارها استفاده کرد ؟ تصاویر آرشیوی از نحوه ساخت پل ، شرکت دانمارکی کامپساکس و تاریخچه ای از سازندگان پل در این مستند دیده می شود .

مدت زمان :52 دقیقه

کارگردان : ، ، جواد وطنی