آثار - مردم شناسی

یافتن 97 اثر مردم شناسی

 
دختران باد
دختران باد (1402)

مستند دختران باد به زندگی چند دختر عشایر قشقایی می‌پردازد که در قشلاقی در جنوب استان فارس به سر می‌برند و آرزوی همه آنها با سواد شدن دختر کوچکتر است. در این فیلم که از سپیده دم تا شامگاه به تصویر کشیده شده به کارهایی که در این مدت توسط آنها انجام می‌شود از جمله چوپانی، بافتن گلیم، گبه و غذا دادن به گوسفندان پرداخته شده.

مدت زمان :51 دقیقه

کارگردان : سپیده سپهی

چرا من کولبرم؟
چرا من کولبرم؟ (1401)

بررسی پدیده کولبری و انگیزه های آن از زبان اشخاص مشغول به این کار به موازات سفری تصویری از مسیر کوهستان‌های سرد کرمانشاه و گذر از خطراتی که کولبران را تهدید می‌کند.

مدت زمان :27 دقیقه

کارگردان : ، آرتان فتح الهی

اسپانک
اسپانک (1401)

تلاشهای نمادین یکی از سیاهان ساکن روستای گودین به عنوان نماینده ای از بردگان بی‌وطن جهان برای نجات نخلهای خود که در معرض غرق شدن بواسطه احداث سد کهیر قرار دارند که از طریق توصل به آداب و رسوم قومی و فرهنگی نمایش داده می‌شود.

مدت زمان :58 دقیقه

کارگردان : ، محمدرضا خوش فرمان

شهر
شهر (1401)

تاریخچه قائم شهر از زمانی که علی آباد نام داشت و بعد از آن به فرمان رضا شاه ، "شاهی" نام گرفت تا امروز و همینطور روند احداث، پیشرفت و افول کارخانه نساجی مازندران که واقع در این شهر می‌باشد.

مدت زمان :61 دقیقه

کارگردان :

دیافراگم
دیافراگم (1401)

تاریخ ورود فنوگرام به ایران در زمان ناصرالدین شاه و جاگزین شدن آن با گرامافون و همه گیری این وسیله که در کنار پخش موزیک وظایفی چون ماندگار کردن اصوات، انتشار اخبار و حتی ابراز اعتراضات سیاسی را به دوش می‌کشد تا آنجا که در دوره رضا پهلوی درگیر پدیده سانسور شده و کم‌کم در اوایل دهه 50 جای خود را به نوار کاست میدهد و به نوستالژی تبدیل میشود.

مدت زمان :67 دقیقه

کارگردان : ، جواد وطنی