آثار - دفاع مقدس

یافتن 41 اثر دفاع مقدس

 
بی قرار
بی قرار (1402)

شرح زندگانی و شکل گیری شخصیت عارفانه شهید محمد حسین یوسف‌الهی و حضور ایشان در واحد اطلاعات عملیات و شهادت در جریان دفاع مقدس. در این مستند منش این شهید از زبان سردار شهید قاسم سلیمانی و همرزمان دیگرشان ثبت شده است.

مدت زمان :77 دقیقه

کارگردان : محمد علی فارسی

2888
2888 (1400)

2888 روایتگر 8 سال دلاوری قهرمانان نیروی هوایی ارتش ایران در نبرد با دشمن بعثی است .

مدت زمان :100 دقیقه

کارگردان : ، کیوان علی محمدی ، علی اکبر حیدری

رنج و سرمستی
رنج و سرمستی (1392)

طاهره زن آزاده‌ای که نماینده مجلس است‌، ضمن درگیری‌های شدید شغلی صحنه‌های اسارت و شکنجه توسط یک افسر منحرف عراقی را به یاد می‌آورد‌. از سوی دیگر از همسرش رسول که جانباز و مهندس نظامی است خواسته تا به دلیل نازایی از هم جدا شوند‌. در این میان پدر طاهره که در منطقه مهران در کمپ پنا‌ه‌جویان عراقی مربوط به حمله امریکا خدمت می‌کند در اثر انفجار‌ مین مجروح می‌شود و هردو را به آنجا می‌کشاند. در اردوگاه‌، طاهره همان افسر را که تغییر قیافه داده می‌شناسد و به مقامات معرفی می‌کند‌. این دو از میان بچه‌ها‌ی بی‌سرپرست پناه جویان‌، کودکی را به جای فرزند خود (که بدست همین افسر بصورتی مشابه حضرت علی اصغر به شهادت رسیده) به فرزندی بر می‌گزینند‌.

مدت زمان :92 دقیقه

کارگردان : ، جهانگیر الماسی

ساکن خانه چوبی
ساکن خانه چوبی (1391)

"بنفشه" دختر خردسالی که بسیار مورد توجه خانواده است‌، رابطه بسیار خوبی با دایی خود "فرخ" دارد‌. فرخ که دانشگاه را رها کرده تا به جبهه برود‌، حدود بیست روز است که به روستا بازگشته و تمام اوقات خود را با بنفشه می‌گذراند و برای او یک خانه چوبی کوچک می‌سازد. اما همه می‌دانند که در آنجا دلباخته دختری به نام"‌دنیا" است‌، ولی یارای طرح درخواست ازدواج را ندارد‌."بی بی" همسایه سالمند آنها مقدمات ازدواج فرخ و دنیا را فراهم می‌کند‌، در همین زمان با از حال رفتن بنفشه متوجه می‌شوند او به نوعی ضایعات مغزی دچار شده‌، اما معاینات پزشکی خبر از خفیف بودن مشکلات او می‌دهد او بیماری خود را از خانواده‌اش پنهان می‌کند‌.پس از مراسم ازدواج فرخ به عنوان مسئول انتقال کمک‌ها‌ی مردمی بطور موقت به منطقه می‌رود اما وقتی می‌خواهد عکس‌های دوستش "عباس" را به دستش برساند در خط مقدم زخمی و بدلیل نداشتن پلاک مفقود اعلام می‌شود‌. در انتها عباس که خود نیز در آن مهلکه زخمی شده است، به بنفشه قول می دهد تا فرخ را بیابد و بقول خود عمل می‌کند اما فرخ که دچار جراحت مغزی شده حافظه خود را از دست داده است.

مدت زمان :89 دقیقه

کارگردان : ، حسینعلی لیالستانی

سیل بند
سیل بند (1391)

حوادث این داستان از وقایع 1359 الهام گرفته شده است، در پی تجاوز عراق به خاک ایران و صدور اطلاعیه‌ای برای فراخوان نیرو‌‌‌های آزاد به خوزستان، جوانی از تهران به خوزستان می‌رود اهالی خوزستان سیل بندی (خاکریز) را برای جلوگیری از ورود تانک به مرکز شهر احداث می‌کنند و در حالی که برای مقابله با تهاجم عراقی‌ها انتظار می‌کشند، طی گفتگوی جوان تهرانی با جوان خوزستانی حوادث2 سال گذشته انقلاب در تهران مرور می‌شود‌.

مدت زمان :36 دقیقه

کارگردان : ، نصرت الله کریمی