آثار - بناهای تاریخی

  • خانه
  • آثار بناهای تاریخی

یافتن 49 اثر بناهای تاریخی

 
تکیه دولت
تکیه دولت (1400)

تکیه دولت از بناهای مهم دوره قاجار است . این بنا که برای اجرای تعزیه ایران ساخته شد در احیای این هنر و موسیقی و معماری ایران تاثیر مهمی داشته است .

مدت زمان :53 دقیقه

کارگردان : علیرضا قاسم خان

دارالملک مراغه
دارالملک مراغه (1400)

این مستند نگاهی به تاریخ شهر باستانی مراغه از خلال حوادث تاریخی و دوران های مختلف آن از عصر ناصری تا دوره کنونی دارد که روایت آنها در دوره ای طولانی مغفول مانده است .

مدت زمان :67 دقیقه

کارگردان : ، رحیم مرتضی وند

در جستجوی خانه خورشید
در جستجوی خانه خورشید (1396)

140 سال زندگی، عشق و نفرت در خیابان ناصر خسرو. این فیلم تاریخچه خیابان ناصرخسرو در محله عودلاجان و کاخ شمس العماره و همچنین میدان توپخانه ، میدان امام خمینی در 140 سال گذشته است . که داستان عاشقانه عکاسی که به دنبال دختری به نام خورشید می‌گردد روایت می‌شود و در طول این 140 سال از زمان ناصری تا سال 1364 و قایع تاریخی را هم بازگو می‌کند . در خلال این مستند صدا و تصاویر تاریخی مشاهده می‌شود .

مدت زمان :70 دقیقه

کارگردان : ، مهدی باقری

مهر و مسیح
مهر و مسیح (1395)

مستند «مهر و مسیح» به آیین میترائیسم و به تاثیر رابطه آیین مهری که بر دیانت مسیحی از جنبه‌های مختلفی قابل اثبات است، می‌پردازد.پدیده میترائیسم از هر آیین دیگری در فرهنگ عمومی ایران کهنسال‌تر و پرنفوذ‌تر است. "میترائیسم" هم‌طراز زرتشتی‌گری که به صورت عوامانه بیشتر جا افتاده، در شکل‌گیری فرهنگ‌ رسمی ما ایرانیان موثر‌تر بوده است.مستند «مهر و مسیح» در مدت شش سال، در ۱۱ کشور دنیا از جمله، ایران، سوریه، عراق، گرجستان، ارمنستان، آلمان و... تصویربرداری شده است.

مدت زمان :90 دقیقه

کارگردان : ، محمد مقدم

اینجا تهران است
اینجا تهران است (1395)

تاریخ عمارت " کلاه فرنگی " که اولین ساختمان تلگراف بیسیم و رادیو در ایران بوده است . در این مستند تصاویر و عکس های قدیمی از تهران قدیم بناهای مهم و اشخاص و رجال مربوطه نشان داده می‌شود.

مدت زمان :36 دقیقه

کارگردان : ، محمد حسن حیاتی پور