آثار - بناهای تاریخی

  • خانه
  • آثار بناهای تاریخی

یافتن 50 اثر بناهای تاریخی

 
مه لقا (کاخ شهرستانک)
مه لقا (کاخ شهرستانک) (1401)

روایتی از کاخ شهرستانک که به مخروبه ای تبدیل شده اما زمانی ناصرالدین شاه به فرمان پزشک انگلیسی خود تلوزان برای استراحت و دوری از تنشهای کاخ صاحبقرانیه، همراه سوگلی خود انیس به آنجا پناه میبرد.

مدت زمان :20 دقیقه

کارگردان : مریم جمالی

تکیه دولت
تکیه دولت (1400)

تکیه دولت از بناهای مهم دوره قاجار است . این بنا که برای اجرای تعزیه ایران ساخته شد در احیای این هنر و موسیقی و معماری ایران تاثیر مهمی داشته است .

مدت زمان :53 دقیقه

کارگردان : ، علیرضا قاسم خان

دارالملک مراغه
دارالملک مراغه (1400)

این مستند نگاهی به تاریخ شهر باستانی مراغه از خلال حوادث تاریخی و دوران های مختلف آن از عصر ناصری تا دوره کنونی دارد که روایت آنها در دوره ای طولانی مغفول مانده است .

مدت زمان :67 دقیقه

کارگردان : ، رحیم مرتضی وند

در جستجوی خانه خورشید
در جستجوی خانه خورشید (1396)

140 سال زندگی، عشق و نفرت در خیابان ناصر خسرو. این فیلم تاریخچه خیابان ناصرخسرو در محله عودلاجان و کاخ شمس العماره و همچنین میدان توپخانه ، میدان امام خمینی در 140 سال گذشته است . که داستان عاشقانه عکاسی که به دنبال دختری به نام خورشید می‌گردد روایت می‌شود و در طول این 140 سال از زمان ناصری تا سال 1364 و قایع تاریخی را هم بازگو می‌کند . در خلال این مستند صدا و تصاویر تاریخی مشاهده می‌شود .

مدت زمان :70 دقیقه

کارگردان : ، مهدی باقری

مهر و مسیح
مهر و مسیح (1395)

مستند «مهر و مسیح» به آیین میترائیسم و به تاثیر رابطه آیین مهری که بر دیانت مسیحی از جنبه‌های مختلفی قابل اثبات است، می‌پردازد.پدیده میترائیسم از هر آیین دیگری در فرهنگ عمومی ایران کهنسال‌تر و پرنفوذ‌تر است. "میترائیسم" هم‌طراز زرتشتی‌گری که به صورت عوامانه بیشتر جا افتاده، در شکل‌گیری فرهنگ‌ رسمی ما ایرانیان موثر‌تر بوده است.مستند «مهر و مسیح» در مدت شش سال، در ۱۱ کشور دنیا از جمله، ایران، سوریه، عراق، گرجستان، ارمنستان، آلمان و... تصویربرداری شده است.

مدت زمان :90 دقیقه

کارگردان : ، محمد مقدم