آثار - راه و شهرسازی

  • خانه
  • آثار راه و شهرسازی

یافتن 13 اثر راه و شهرسازی

 
اسپانک
اسپانک (1401)

تلاشهای نمادین یکی از سیاهان ساکن روستای گودین به عنوان نماینده ای از بردگان بی‌وطن جهان برای نجات نخلهای خود که در معرض غرق شدن بواسطه احداث سد کهیر قرار دارند که از طریق توصل به آداب و رسوم قومی و فرهنگی نمایش داده می‌شود.

مدت زمان :58 دقیقه

کارگردان : محمدرضا خوش فرمان

سکوت کوهستان
سکوت کوهستان (1395)

این مستند روند تکامل زندگی مردم منطقه ای کوهستانی و دورافتاده در بوشهر با نام «گیسکان» را به تصویر می‌کشد، در ابتدا همه چیز در این شهر به دور از شکل ماشینی جامعه امروز بود، همه کارها در آن مثل شخم زدن به شیوه ۲۰۰ سال پیش انجام می شد و راه و جاده ای هم در آن وجود نداشت و حتی مردم در زمستان ها برای فرار از سرما به غارها پناه برده و درآن زندگی می کردند اما کم کم با راه سازی در این منطقه ابزار تکنولوژی نیز وارد «گیسکان» شد و در این شهر تغییرات اساسی رخ داد. این مستند روایتی از این تغییرات است.

مدت زمان :58 دقیقه

کارگردان : ، داریوش غریب زاده

سیروس بود و نبود یک محله
سیروس بود و نبود یک محله (1395)

سیروس یکی از قدیمی‌ترین محلات تهران در مجاورت بازار است. از سال ۱۳۸۴طرح‌های مختلف نوسازی و بهسازی باعث دگرگونی محله و زندگی خانواده‌ها در آن شده است. این فیلم که طی ۵ سال فیلم‌برداری شده است، تاثیر طرح‌های شهری بر محله‌ای چون سیروس را از داخل و از دید خود اهالی به سبک سینمای مستقیم نشان می‌دهد.دوربینِ مینا سعیدی در این فیلم به میان ساکنان قدیمی محلهٔ سیروس، واقع در منطقهٔ ۱۲ و نزدیک به بازار تهران می‌رود و داستان نوسازیِ بافت‌های فرسودهٔ محلات در تهران را از دیدگاه مردمِ این محله روایت کرده وسیاست‌های دولتی، مجریان و طراحان طرح‌های نوسازی و به‌سازیِ بافت‌های فرسوده را مورد نقد قرار می‌دهد

مدت زمان :48 دقیقه

کارگردان : ، مینا سعیدی شهروز

آجی چای
آجی چای (1394)

راهدار اداره راه و شهرسازی ( میرعباس ال یاسین )که سالهاست همدم و همدل جاده ها و رودخانه های کنار آنهاست با مشاهده خشکسالی دریاچه ارومیه درصدد سفر به ارتفاعات و مناطق کوهستانی و عشایری است تا علت بی آبی و خشکسالی رودخانه ها و خالی شدن سدها را بداند . او مواجه با واقعیت تلخی می شود که سال هاست در یک قدمی او بوده است.

مدت زمان :40 دقیقه

کارگردان : ، رحیم مرتضی وند

چنارستان
چنارستان (1393)

چنارستان درباره‌ی طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه، یعنی خیابان ولیعصر تهران است، یک دانشجوی رشته معماری منظر برای تحقیق درباره خاطرات جمعی در فضاهای شهری از ابتدای خیابان که میدان راه آهن می‌باشد تا انتها مسیری به طول 17 کیلومتر را می‌پیماید و تمامی خاطرات جمعی این خیابان از زمان ساخت را با گفتگو و استفاده از تصاویر آرشیوی به نمایش می‎گذارد. در این مستند آمارهایی از تعداد درختان این خیابان عرضه می‌شود.

مدت زمان :68 دقیقه

کارگردان : ، هادی آفریده