آثار - آداب و رسوم محلی و قومی

  • خانه
  • آثار آداب و رسوم محلی و قومی

یافتن 74 اثر آداب و رسوم محلی و قومی

 
یاشماق
یاشماق (1400)

مستند درباره ترس‌ها و امیدهای سه زن با محوریت زنی است که ازدواج و طلاقش به اجبار رسمی به نام قارشلق یا مبادله دو دختر با هدف پیوند دو خانواده بوده است. بر اساس این رسم، پس از طلاق، فرزند از مادر جدا شده و پیش خانواده پدر می‌ماند بدون آنکه بتواند مادرش را ببیند.

مدت زمان :49 دقیقه

کارگردان : رضا غلامی مطلق

به روایت کمانچه
به روایت کمانچه (1395)

در موسیقی لرستان سازهای مختلفی از هزاره چهارم پیش از میلاد تا به امروز وجود داشته‌اند که هر کدام در مقطعی از تاریخ کارکردهای خود را داشته‌اند.برای کار و معیشت ، آیین‌ها ، بزم‌ها ، رزم‌ها ، سوگ‌ها و مناسک و غیره سازهایی مانند سرنا ، دهل ، تنبور و سرانجام کمانچه نواخته می‌شده . در این فیلم به نقش این سازها و موسیقی قوم لر در زندگی آن ها پرداخته شده‌است.

مدت زمان :56 دقیقه

کارگردان : ، کیوان علی زاده کیانی

جمعه قالی
جمعه قالی (1395)

هر ساله در دومین جمعه ماه پاییز مراسمی آیینی در مشهد اردهال برگزار می‌شود که ریشه در باورهای اسطوره ای کهن دارد . این مستند نگاهی تصویری به این واقعه دارد.

مدت زمان :20 دقیقه

کارگردان : ، مهدی اسدی

واریته بلوچی
واریته بلوچی (1395)

این مستند گوناگونی اقلیم ، سطح معاش و شیوه زندگی در بلوچستان را به تماشا می‌گذارد . تصاویری از ماهیگیری ، گل فشان ، کویر ، نخلستان و موسیقی نمونه‌هایی از زیست مردم بلوچستان را نشان می‌دهد.

مدت زمان :54 دقیقه

کارگردان : ، پیروز کلانتری

برد برد
برد برد (1395)

رئیس شورای ده که معمولا به دنبال حل مشکلات روستا است با الگو گرفتن از تدارکات هسته ای ایران با 5+1 اختلاف روستای خود بر سر آب با روستای بالادت را حل کند . داستان در روستایی از توابع ماه نشان زنجان رخ داده و به مسائلی همچون بیکاری ، کم آبی و خشکسالی می‌پردازد.

مدت زمان :63 دقیقه

کارگردان : ، محسن خان جهانی