آثار - آداب و رسوم محلی و قومی

  • خانه
  • آثار آداب و رسوم محلی و قومی

یافتن 76 اثر آداب و رسوم محلی و قومی

 
واهگ
واهگ (1401)

این مستند به زندگی سمیه میهن‌خواه، بانوی فعال بلوچ در حوزه فرهنگی می‌پردازد و جنبه‌های کمتر دیده‌شده زندگی زن و خانواده را در بلوچستان به تصویر می‌کشد. وی از پیشروان عرصه کتابخوانی کودک و نوجوان در منطقه دشتیاری است که فعالیت‌های اثرگذاری در این حیطه در منطقه محروم خود انجام داده است.

مدت زمان :50 دقیقه

کارگردان : حدیث جان بزرگی

اسپانک
اسپانک (1401)

تلاشهای نمادین یکی از سیاهان ساکن روستای گودین به عنوان نماینده ای از بردگان بی‌وطن جهان برای نجات نخلهای خود که در معرض غرق شدن بواسطه احداث سد کهیر قرار دارند که از طریق توصل به آداب و رسوم قومی و فرهنگی نمایش داده می‌شود.

مدت زمان :58 دقیقه

کارگردان : ، محمدرضا خوش فرمان

یاشماق
یاشماق (1400)

مستند درباره ترس‌ها و امیدهای سه زن با محوریت زنی است که ازدواج و طلاقش به اجبار رسمی به نام قارشلق یا مبادله دو دختر با هدف پیوند دو خانواده بوده است. بر اساس این رسم، پس از طلاق، فرزند از مادر جدا شده و پیش خانواده پدر می‌ماند بدون آنکه بتواند مادرش را ببیند.

مدت زمان :49 دقیقه

کارگردان : ، رضا غلامی مطلق

به روایت کمانچه
به روایت کمانچه (1395)

در موسیقی لرستان سازهای مختلفی از هزاره چهارم پیش از میلاد تا به امروز وجود داشته‌اند که هر کدام در مقطعی از تاریخ کارکردهای خود را داشته‌اند.برای کار و معیشت ، آیین‌ها ، بزم‌ها ، رزم‌ها ، سوگ‌ها و مناسک و غیره سازهایی مانند سرنا ، دهل ، تنبور و سرانجام کمانچه نواخته می‌شده . در این فیلم به نقش این سازها و موسیقی قوم لر در زندگی آن ها پرداخته شده‌است.

مدت زمان :56 دقیقه

کارگردان : ، کیوان علی زاده کیانی

جمعه قالی
جمعه قالی (1395)

هر ساله در دومین جمعه ماه پاییز مراسمی آیینی در مشهد اردهال برگزار می‌شود که ریشه در باورهای اسطوره ای کهن دارد . این مستند نگاهی تصویری به این واقعه دارد.

مدت زمان :20 دقیقه

کارگردان : ، مهدی اسدی