آثار - ایران باستان

  • خانه
  • آثار ایران باستان

یافتن 34 اثر ایران باستان

 
هولاین در ایران
هولاین در ایران (1402)

در این مستند تاریخچه عمارت قوام السلطنه و تبدیل آن به موزه آبگینه با بازطراحی هانس هولاین معمار مطرح اتریشی معرفی شده و در خلال گذر از تالارهای مختلف موزه و مرور طراحی داخلی منحصر به فرد هر کدام از آنها اشاره‌ای به روند پیدایش و پیشرفت هنر شیشه گری از ابتدای تاریخ تا دوره های هخامنشی و در ادامه ایلخانی و صفوی شده است.

مدت زمان :52 دقیقه

کارگردان : هادی آفریده

بلندی های تات نشین
بلندی های تات نشین (1397)

نگاهی به زندگی قوم تات در ایران و آئین ، فرهنگ ، زبان و تاریخ آنها. این قوم دارنده کهن‌ترین زبان ایرانی و آنچه تحت عنوان فهلویات ( پهلویات ) نام برده می‌شوند ، هستند . در این مستند نیز به مراسم و بازی‌های محلی آنها هم پرداخته می‌شود .

مدت زمان :52 دقیقه

کارگردان : ، رهبر قنبری

پسر ویشتاسب
پسر ویشتاسب (1396)

در سال 1837 میلادی سر هنری راولینسون با استفاده از مدارک و اسنادی که محققان پیش از او تهیه کرده بودند توانست از کتیبه بیستون رونوشت برداری و رمزگشایی کند و بدین ترتیب تعداد زیادی از کتیبه های به جای مانده از دورانهای گذشته خوانده شد . این کتیبه فرمان نامه و شرح فتوحات داریوش اول هخامنشی است . پروفسور والتر هنکنمن با استفاده از تکولوژی اسکن لیزری توانست تمامی کتیبه را اسکن کرده و قسمت هایی بشتر از این کتیبه را بخواند . کتیبه بیستون به سه زبان عیلامی ، اکدی و پارسی باستان مربوط به 2500 سال قبل در صخره ای با ارتفاع 30 متری از زمین حجاری شده و دسترسی به ان برای همگان امکان پذیر نمی‌باشد .

مدت زمان :42 دقیقه

کارگردان : ، عباس صاحب

پریخوانی
پریخوانی (1396)

این مستند با رویکردی شاعرانه و اساطیری و تاریخی به " نارین قلعه " ی میبد می پردازد . قدمت این قلعه به دوران کهن باز می گردد . قلعه بر فراز تپه ای عیلامی بنا شده است . هنوز خشت های هخامنشی را میان دیوارهایش می توان دید . در دورانی معبد بوده و در دورانی دژی مستحکم و دورانی دیگر قلعه ای نظامی و مقر پادشاهی. بسیاری از دیوارهای این بنای عظیم خشتی از میان رفته است و تنها دیوارها و شاه نشین نیمه از آن باقی مانده است .

مدت زمان :28 دقیقه

کارگردان : ، معصومه کیانی

کوه گیلویه در گذر شن‌های زمان
کوه گیلویه در گذر شن‌های زمان (1396)

فیلم داستان 26 قرن اهمیت استان کهگیلویه و بویراحمد در گذر تاریخ ایران است که با شرح تحولات سیاسی تاریخی این سرزمین در عصر ایلامی آغاز می‌گردد و با گذر از دوران های هخامنشی اشکانی و اسلامی به شرح جامعی از سیر تحولات و وقایع مهم سرزمین کوه گیلویه پرداخته تا مخاطب به درک جامعی از نقش و جایگاه استان کهگیلویه و بویراحمد در تاریخ ایران دست یابد .

مدت زمان :72 دقیقه

کارگردان : ، امید عبداللهی