آثار - سیاحت نامه

یافتن 74 اثر سیاحت نامه

 
پریخوانی
پریخوانی (1396)

این مستند با رویکردی شاعرانه و اساطیری و تاریخی به " نارین قلعه " ی میبد می پردازد . قدمت این قلعه به دوران کهن باز می گردد . قلعه بر فراز تپه ای عیلامی بنا شده است . هنوز خشت های هخامنشی را میان دیوارهایش می توان دید . در دورانی معبد بوده و در دورانی دژی مستحکم و دورانی دیگر قلعه ای نظامی و مقر پادشاهی. بسیاری از دیوارهای این بنای عظیم خشتی از میان رفته است و تنها دیوارها و شاه نشین نیمه از آن باقی مانده است .

مدت زمان :28 دقیقه

کارگردان : معصومه کیانی

سمفونی ایران
سمفونی ایران (1396)

فریدون شهبازیان آهنگساز بنام ایران سفری می کند به مناطق هشتگانه موسیقی مقامی ایران برای یافتن ریشه های آن . سفر وی از خراسان و دوتار آغازشده و به اذربایجان ، البرز ، کرمانشاه، بوشهر ، بناب و در خاتمه به سیستان می‌رود.

مدت زمان :65 دقیقه

کارگردان : ، وحید موسائیان

در جستجوی خانه خورشید
در جستجوی خانه خورشید (1396)

140 سال زندگی، عشق و نفرت در خیابان ناصر خسرو. این فیلم تاریخچه خیابان ناصرخسرو در محله عودلاجان و کاخ شمس العماره و همچنین میدان توپخانه ، میدان امام خمینی در 140 سال گذشته است . که داستان عاشقانه عکاسی که به دنبال دختری به نام خورشید می‌گردد روایت می‌شود و در طول این 140 سال از زمان ناصری تا سال 1364 و قایع تاریخی را هم بازگو می‌کند . در خلال این مستند صدا و تصاویر تاریخی مشاهده می‌شود .

مدت زمان :70 دقیقه

کارگردان : ، مهدی باقری

کوه گیلویه در گذر شن‌های زمان
کوه گیلویه در گذر شن‌های زمان (1396)

فیلم داستان 26 قرن اهمیت استان کهگیلویه و بویراحمد در گذر تاریخ ایران است که با شرح تحولات سیاسی تاریخی این سرزمین در عصر ایلامی آغاز می‌گردد و با گذر از دوران های هخامنشی اشکانی و اسلامی به شرح جامعی از سیر تحولات و وقایع مهم سرزمین کوه گیلویه پرداخته تا مخاطب به درک جامعی از نقش و جایگاه استان کهگیلویه و بویراحمد در تاریخ ایران دست یابد .

مدت زمان :72 دقیقه

کارگردان : ، امید عبداللهی

در عمق
در عمق (1396)

یک باستان شناس آماتور به همراه یک بوم شناس در حاشیه شمالی کویر مرکزی ایران به دنبال رد پایی از انسانهای نخستین می روند و در کنار بازدید و معرفی محوطه های پارینه سنگی منطقه موفق به کشف یک محوطه پارینه سنگی شناسایی نشده در عمق بیابان های جنوب سمنان می شوند. در این مستند تصاویری از آرامگاه شیخ علاء الدوله سمنانی در روستای صوفی آباد ، محوه هیرک ، محوطه دلازیان ، کاروانسرای قصر بهرام گرمسار نیز مشاهده می‌شود .

مدت زمان :43 دقیقه

کارگردان : ، کیوان طباطبایی صمیمی