آثار - مساجد ، تکایا و حسینیه ها

  • خانه
  • آثار مساجد ، تکایا و حسینیه ها

یافتن 11 اثر مساجد ، تکایا و حسینیه ها

 
نغمه های حسینی
نغمه های حسینی (1394)

این مستند اشاره ای دارد به روند نوحه سازی و نوحه خوانی در هیأت های عزاداری . فیلم با تصاویری از آذین بندی یک حسینیه شروع می‌شود . در ادامه صحبت های یک روحانی را می‌شنویم که ویژگی ها و خصوصیات یک نوحه خوب را بیان می‌کند. سپس انتخاب شاعر و نوحه سازی توسط هیات امنا و ساخت نوحه و شعر توسط آنها و در پایان هم اجرای آن در حسینیه .

مدت زمان :20 دقیقه

کارگردان : سعید سلمان روغنی

نقاشی مذهبی
نقاشی مذهبی (1391)

از طریق گفتگو با کارشناسان و دست اندرکاران‌، نقاشی قهوه‌خانه‌ای را بررسی می‌کند و به موضوعاتی نظیر مخالفت با شمایل نگاری از ائمه‌ و جمع آوری آنها از حسینیه‌ها و تکیه‌ها اشاره می‌کند.

مدت زمان :29 دقیقه

کارگردان : ، الهام حسامی

عزاداران سوریجان
عزاداران سوریجان (1390)

مراسم عزاداری عاشورا" در سوریجان کاشان ، ساخت نقش و نگار این مسجد توسط حاج حیدر عشق آبادی و بررسی اعتقادات مردم در ساخت حسینیه ها و برگزاری مراسم عزاداری موضوعاتی است که در این مستند مطرح می شود .

مدت زمان :32 دقیقه

کارگردان : ، صابره محمد کاشی

وهوم
وهوم (1389)

به بررسی نمادهای عاشورایی و ریشه‌یابی پیشینه نقوش به کار رفته در حسینیه‌های شهر کهن نایین و ارتباط آن با نقوش باستانی ایران پرداخته است‌.

مدت زمان :8 دقیقه

کارگردان : ، مینا مشهدی مهدی

آتش عشق
آتش عشق (1389)

این مستند نگاهی اجمالی دارد به بیوگرافی یکی از پهلوانان تهران قدیم به نام "مصطفی دادکان" معروف به "مصطفی دیوونه" از زبان مرشدان زورخانه‌ای و دیگر اساتیدی که می‌گویند چگونه او از گردن کلفت شهر تبدیل به خادم ائمه شد و هیأت بزرگی را پایه گذاری‌کرد و همچنان نام او را به نیکی یاد می‌کنند‌.

مدت زمان :20 دقیقه

کارگردان : ، مهناز رکنی