آثار - آداب و رسوم اسلامی

  • خانه
  • آثار آداب و رسوم اسلامی

یافتن 24 اثر آداب و رسوم اسلامی

 
تکیه دولت
تکیه دولت (1400)

تکیه دولت از بناهای مهم دوره قاجار است . این بنا که برای اجرای تعزیه ایران ساخته شد در احیای این هنر و موسیقی و معماری ایران تاثیر مهمی داشته است .

مدت زمان :53 دقیقه

کارگردان : علیرضا قاسم خان

خیزاب عشق
خیزاب عشق (1394)

این فیلم عزاداری حسینیان اردبیل را در گذر از تاریخ نشان می دهد و آداب و سنن خاص ماه محرم که مختص مردم اردبیل است مانند طشت گذاری ، مراسم شام غریبان ، شمع گذاری و ...در این مستند به تصویر کشیده می شود.

مدت زمان :55 دقیقه

کارگردان : ، اصغر جاوید

دوستان و برادران
دوستان و برادران (1394)

روایت موازی دو جوان بلوچ که یکی در دانشگاه و دیگری در حوزه علمیه تحصیل می‌کند . فیلم به تفاوت ها و شباهت های نگاه این دو جوان به جامعه اطرافشان می‌پردازد. در این رفت و برگشت بین دو نگاه علت و معلولی و علمی و نگاه دینی ، تماشاگر به درک بهتری از فضای این دو جوان و جهان بینی آنها می‌رسد .

مدت زمان :52 دقیقه

کارگردان : ، آیدا پناهنده

نغمه های حسینی
نغمه های حسینی (1394)

این مستند اشاره ای دارد به روند نوحه سازی و نوحه خوانی در هیأت های عزاداری . فیلم با تصاویری از آذین بندی یک حسینیه شروع می‌شود . در ادامه صحبت های یک روحانی را می‌شنویم که ویژگی ها و خصوصیات یک نوحه خوب را بیان می‌کند. سپس انتخاب شاعر و نوحه سازی توسط هیات امنا و ساخت نوحه و شعر توسط آنها و در پایان هم اجرای آن در حسینیه .

مدت زمان :20 دقیقه

کارگردان : ، سعید سلمان روغنی

سکینه خاتون
سکینه خاتون (1391)

به معرفی بقعه "سکینه خاتون" در نزدیکی قم می‌پردازد که از نوادگان امام موسی‌کاظم(ع) می‌باشد. در این فیلم سعی شده تا علاوه بر معماری محل مذکور به رفتار مردم آن منطقه هم بپردازد و نحوه ارادت مردم را به تصویر بکشد.

مدت زمان :8 دقیقه

کارگردان : ، رضا ابوذر