آثار - اسطوره شناسی

  • خانه
  • آثار اسطوره شناسی

یافتن 16 اثر اسطوره شناسی

 
پریخوانی
پریخوانی (1396)

این مستند با رویکردی شاعرانه و اساطیری و تاریخی به " نارین قلعه " ی میبد می پردازد . قدمت این قلعه به دوران کهن باز می گردد . قلعه بر فراز تپه ای عیلامی بنا شده است . هنوز خشت های هخامنشی را میان دیوارهایش می توان دید . در دورانی معبد بوده و در دورانی دژی مستحکم و دورانی دیگر قلعه ای نظامی و مقر پادشاهی. بسیاری از دیوارهای این بنای عظیم خشتی از میان رفته است و تنها دیوارها و شاه نشین نیمه از آن باقی مانده است .

مدت زمان :28 دقیقه

کارگردان : معصومه کیانی

جمعه قالی
جمعه قالی (1395)

هر ساله در دومین جمعه ماه پاییز مراسمی آیینی در مشهد اردهال برگزار می‌شود که ریشه در باورهای اسطوره ای کهن دارد . این مستند نگاهی تصویری به این واقعه دارد.

مدت زمان :20 دقیقه

کارگردان : ، مهدی اسدی

درخت سخنگو
درخت سخنگو (1393)

طرح درخت سخنگو بر قالی ایرانی یکی از پدیده‎ های شگفت در هنر ایرانی است. درخت سخنگو و ریشه یابی آن در اساطیر، ادبیات، حجاری‎ها، نقاشی‎ها و ... و رابطه آن با قالی بافته شده با این نقش ایده اصلی این فیلم مستند است.

مدت زمان :34 دقیقه

کارگردان : ، علیرضا قاسم خان

کهن دیار
کهن دیار (1392)

بررسی گور و دخمه‌های سد گتوند با مرور بخش‌هایی از اسطوره "گیل گمش"‌. در این مستند تصاویر این گورها و همچنین استخوان‌های موجود در آن ثبت شده‌است. در پایان استخوان‌های یافت شده را برای سال‌یابی ‌و ‌آزمایش کربن 14‌ به‌ میراث‌فرهنگی می‌فرستند اما چون در اولویت ارسال به خارج نیست باز پس فرستاده می‌شود.

مدت زمان :18 دقیقه

کارگردان : ، جمال اسکویی

مهرا
مهرا (1390)

این مستند به تاثیر و حضور باورهای مهری و فرهنگ میتراییسم در معماری اسلامی می‌پردازد و نمادهای مهر را با نماد‌های اسلامی مقایسه می‌کند و آن را هدیه ایرانیان به فاتحان عرب می‌داند.

مدت زمان :15 دقیقه

کارگردان : ، حسن نقاشی