آثار - جزایر و اقیانوس ها

  • خانه
  • آثار جزایر و اقیانوس ها

یافتن 7 اثر جزایر و اقیانوس ها

 
مروارید سیاه
مروارید سیاه (1393)

اشاره‌ایست به تاریخ ماهیان خاویاری از گذشته تا به امروز و تأثیرات زیست‌محیطی به دریای خزر و آسیب‌های وارده به ماهیان خاویاری. ماهیان خاویاری ریشه در تاریخ کهن ساکنان دریای خزر دارد و صید آن عایدات و صادرات فراوانی برای بومیان آن منطقه دارد. اما صید بی‏‌رویه ماهیان خاویاری، مشکلات صیادان، تخریب محیط زیست سواحل به عنوان زیستگاه ماهیان از یک سو و تکثیر و تولید ماهیان مولد خاویاری به روش سنتی و صنعتی توسط بخش خصوصی و دولتی ازسوی دیگر نیز دست‌مایه تولید مستند مروارید سیاه گردیده است.

مدت زمان :39 دقیقه

کارگردان : کاوه بهرامی مقدم

تنگه هرمز
تنگه هرمز (1393)

بررسی اهمیت آبراه تنگه هرمز به لحاظ تاریخی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و همچنین نمایش پتانسیل‌های موجود در منطقه از جمله بررسی صنعت اکوتوریسم در جزایر قشم و هرمز.

مدت زمان :50 دقیقه

کارگردان : ، شهرام حيدريان

سرزمین سلمان
سرزمین سلمان (1391)

به معرفی جزیره ابو‌موسی پرداخته و آن را از نظر فرهنگی، امکانات، وجه تسمیه و جنبه تاریخی بررسی می‌کند و به نحوه‌ی جدا شدن و باز پس گیری آن از خاک ایران اشاره می‌کند‌. همچنین اهمیت این منطقه را متذکر می‌شود‌.

مدت زمان :60 دقیقه

کارگردان : ، امیر حسین جوان شیر

ژئو پارک قشم
ژئو پارک قشم (1390)

صخره های طبیعی واقع در قشم زیبایی چشم گیری دارند که به آن ژئو پارک یا پارک زمین شناسی می‌گویند(منطقه‌ای که چندین دوره مختلف زمین در آن وجود داشته باشد). این مستند به بررسی تاریخ این جزیره پرداخته و دوره‌های مختلف آن را از نظر علمی و همچنین نگاه بومیان مطالعه می‌کند. در ضمن اشاره‌ای به کوه‌های زاگرس و خلیج فارس در آن وجود دارد‌.

مدت زمان :30 دقیقه

کارگردان : ، زهرا سلیمی ، روح الله مولوی

مردمی که همه چیز، همه چیز ، همه چیز دارند
مردمی که همه چیز، همه چیز ، همه چیز دارند (1389)

این مستند با مرور تاریخچه حدود 40 سال اخیر نشان می‌دهد چطور کشور‌های نوپدید حاشیه خلیج ‌فارس و کشورهای دیر پدیدتر منطقه، خود را از خزانه فرهنگی، هنری و علمی هزاران ساله ایرانیان برخوردار کرده‌اند و نه تنها مدعی مالکیت بر جزایر شده‌اند‌، بلکه به میراث فرهنگی و معنوی ایرانیان نیز دست اندازی می‌کنند و دانشمندان ایرانی را نیز عرب می‌خوانند.

مدت زمان :28 دقیقه

کارگردان : ، شهرام درخشان