آثار - اقوام ایرانی

  • خانه
  • آثار اقوام ایرانی

یافتن 50 اثر اقوام ایرانی

 
اسپانک
اسپانک (1401)

تلاشهای نمادین یکی از سیاهان ساکن روستای گودین به عنوان نماینده ای از بردگان بی‌وطن جهان برای نجات نخلهای خود که در معرض غرق شدن بواسطه احداث سد کهیر قرار دارند که از طریق توصل به آداب و رسوم قومی و فرهنگی نمایش داده می‌شود.

مدت زمان :58 دقیقه

کارگردان : محمدرضا خوش فرمان

بلندی های تات نشین
بلندی های تات نشین (1397)

نگاهی به زندگی قوم تات در ایران و آئین ، فرهنگ ، زبان و تاریخ آنها. این قوم دارنده کهن‌ترین زبان ایرانی و آنچه تحت عنوان فهلویات ( پهلویات ) نام برده می‌شوند ، هستند . در این مستند نیز به مراسم و بازی‌های محلی آنها هم پرداخته می‌شود .

مدت زمان :52 دقیقه

کارگردان : ، رهبر قنبری

کوه گیلویه در گذر شن‌های زمان
کوه گیلویه در گذر شن‌های زمان (1396)

فیلم داستان 26 قرن اهمیت استان کهگیلویه و بویراحمد در گذر تاریخ ایران است که با شرح تحولات سیاسی تاریخی این سرزمین در عصر ایلامی آغاز می‌گردد و با گذر از دوران های هخامنشی اشکانی و اسلامی به شرح جامعی از سیر تحولات و وقایع مهم سرزمین کوه گیلویه پرداخته تا مخاطب به درک جامعی از نقش و جایگاه استان کهگیلویه و بویراحمد در تاریخ ایران دست یابد .

مدت زمان :72 دقیقه

کارگردان : ، امید عبداللهی

جنبل
جنبل (1395)

جنبل ، سفری است به باورها و افسانه های مردم جنوب ایران ، جزیره هرمز ، از طریق روایت قصه هنرمندی جنوبی به نام موسی کمالی چاهویی . در این مستند مردم محلی برخی از عقاید خود را پیرامون این باورها ببان می کنند.

مدت زمان :72 دقیقه

کارگردان : ، هادی کمالی مقدم ، مینا بزرگمهر

به روایت کمانچه
به روایت کمانچه (1395)

در موسیقی لرستان سازهای مختلفی از هزاره چهارم پیش از میلاد تا به امروز وجود داشته‌اند که هر کدام در مقطعی از تاریخ کارکردهای خود را داشته‌اند.برای کار و معیشت ، آیین‌ها ، بزم‌ها ، رزم‌ها ، سوگ‌ها و مناسک و غیره سازهایی مانند سرنا ، دهل ، تنبور و سرانجام کمانچه نواخته می‌شده . در این فیلم به نقش این سازها و موسیقی قوم لر در زندگی آن ها پرداخته شده‌است.

مدت زمان :56 دقیقه

کارگردان : ، کیوان علی زاده کیانی