آثار - بوم شناسی انسانی

  • خانه
  • آثار بوم شناسی انسانی

یافتن 84 اثر بوم شناسی انسانی

 
وقتی که دارکوب ها می روند
وقتی که دارکوب ها می روند (1400)

در اثر احداث نیروگاه برقی در دشت های کبودر آهنگ استان همدان چاه ها و زمن های کشاورزی خشک شده اند و این باعث ایجاد خردچاله های بزرگ در منطقه شده است و مهاجرت روستاییان به شهرها را شکل داده است . در این میان یک خانواده روستایی سعی در ماندن و سکونت دارد .

مدت زمان :55 دقیقه

کارگردان : محمد احسانی

کامیون آبی
کامیون آبی (1399)

این مستند نگاهی دارد به مناطق محروم روستاهای سیستان و بلوچستان که با بحران بی آبی دست و پنجه نرم می کنند و به این روستاها با این که در کنار دریای چابهار هستند آبرسانی می شود . در این بین گاندو یا همان تمساح پوزه کوتاه ایرانی که محل زیست آنها در دریاچه های کوچک اطراف آن جاست نیز باعث مشکلات و معضلاتی برای مردم آنجا شده است چرا که اکثر مردم محلی ّآب مورد نیاز خود را از این دریاچه های کوچک تامین می کنند.

مدت زمان :29 دقیقه

کارگردان : ، هادی آفریده

فرزندان خونیار
فرزندان خونیار (1398)

در روستایی در استان چهامحال و بختیاری دو خواهر به نام های گل طلا 80 ساله و بی طلا 71 ساله و دو برادر به نام های علیار 76 ساله و علیدار 68 ساله زندگی می کنند . هیچکدام از این خواهر و برادر ازدواج نکرده اند و به همین دلیل اهالی روستا با آنها ارتباطی ندارند . این چهار نفر در حاشیه روستا و در انزوا و بدون هیچ امکانات رفاهی به زندگی شان ادامه می دهند .

مدت زمان :40 دقیقه

کارگردان : ، آرمان قلی پور دشتکی

آنجا که باد می وزد
آنجا که باد می وزد (1397)

نگاهی انسان گرایانه به پدیده زیست محیطی خشکسالی و مهاجرت اجباری در منطقه یزد و روستاهای زین آباد ، چم ، مبارکه ، تفت و بررسی معضل اجتماعی آوارگان اقلیمی . گسترش صنایع و معادن و جاده ها و کارخانه ها و تجاوز به حریم روستاها که باث نابودی خرده فرهنگ ها ، تمدن روستایی ، سیستم های سنتی آبیاری چون قنات و آب انبار و کاریز شده است .

مدت زمان :42 دقیقه

کارگردان : ، مینا مشهدی مهدی

در عمق
در عمق (1396)

یک باستان شناس آماتور به همراه یک بوم شناس در حاشیه شمالی کویر مرکزی ایران به دنبال رد پایی از انسانهای نخستین می روند و در کنار بازدید و معرفی محوطه های پارینه سنگی منطقه موفق به کشف یک محوطه پارینه سنگی شناسایی نشده در عمق بیابان های جنوب سمنان می شوند. در این مستند تصاویری از آرامگاه شیخ علاء الدوله سمنانی در روستای صوفی آباد ، محوه هیرک ، محوطه دلازیان ، کاروانسرای قصر بهرام گرمسار نیز مشاهده می‌شود .

مدت زمان :43 دقیقه

کارگردان : ، کیوان طباطبایی صمیمی