آثار - نویسندگان و شاعران

  • خانه
  • آثار نویسندگان و شاعران

یافتن 27 اثر نویسندگان و شاعران

 
فرزند ایران
فرزند ایران (1402)

در این مستند به روایت شرح زندگانی استاد محمد علی اسلامی ندوشن از مفاخر ادب و فرهنگ معاصر ‌پرداخته شده است. فیلم به تاثیر این شخص بزرگ بر زندگی مردم ایران علی الخصوص روستای زادگاهش ندوشن میپردازد و در خلال آن با اساتیدی چون پروفسور سمیعی گیلانی و استاد اسماعیل آذر مصاحبه شده است، همچنین در این اثر از تصاویر آرشیوی استفاده گردیده.

مدت زمان :70 دقیقه

کارگردان : علیرضا حسینی

سبز بن دار
سبز بن دار (1401)

درباره استاد احمد سمیعی گیلانی مترجم و ویراستار شاخص ایران

مدت زمان :78 دقیقه

کارگردان : ، منوچهر مشیری

دهکده پرملال
دهکده پرملال (1397)

این مستند در مورد " امین فقیری " نویسنده ، پژوهشگر و نمایشنامه نویس اهل شیراز است . گفتگو با برخی نزدیکان ، کارشناسان و خود وی در خلال بازخوانی بخش هایی از آثار او بر روی تصاویر بازسازی شده بخشهایی از این مستند است که بیننده را با فضای آثار او آشنا می‌کند . در میان آثار او داستان کوتاه ، رمان و نمایشنامه و زندگینامه به چشم می‌خورد که از جمله آنها می توان از دهکده پرملال ، دوست من ، رقصندگان ، دو چشم کوچک خندان و زندگینامه سعدی شیراز نام برد. در این فیلم بخشهایی از نمایش قالیبافان 1355 بند 1349 به کارگردانی رحیم هوودی و نویسندگی امین فقیری نیز دیده می شود.

مدت زمان :33 دقیقه

کارگردان : ، همایون امامی

حافظ و گوته
حافظ و گوته (1397)

بررسی نکات اصلی زندگینامه حافظ و گوته دو شاعر بزرگ ایران و آلمان . در این مستند تصاویر بازسازی شده دو شاعر در مکان های مربوطه دیده می شود .

مدت زمان :77 دقیقه

کارگردان : ، فرشاد فرشته حکمت

شناسه سخن
شناسه سخن (1396)

شناسای سخن فرهنگنامه کاملی با اصول شیوه نامه ایی جهت گردآوری می باشد که کمک شایانی به ادب و فرهنگ زبان فارسی می کند . این مهم دستاویزی برای شناخت پدیدآورنده آن دکتر حسن انوری ادیب و فرهنگ نویس برجسته ایرانی می باشد . در این مستند با اساتیدی همچون دکتر ژاله اموزگار ، شفیعی کدکنی ، علی اشرف صادقی و ... گفتگو می شود.

مدت زمان :55 دقیقه

کارگردان : ، منوچهر مشیری