آثار - شعر ، ادبیات و  آثار ادبی

  • خانه
  • آثار شعر ، ادبیات و  آثار ادبی

یافتن 35 اثر شعر ، ادبیات و  آثار ادبی

 
خاوران نامه
خاوران نامه (1402)

مرور تاریخ ورود اسلام به ایران و چگونگی گرویدن ایرانیان به مکتب اهل بیت طی حکومت ساسانیان، عباسیان، آل بویه و ایلخانان بر بستر معرفی منظومه خاوران نامه که شرحی حماسیست از زندگانی امیر المومنین علی علیه السلام نوشته ابن حسام خوسفی و مصور شده به دست فرهاد نگارگر از شاگردان پیر احمد باغشمالی از نگارگر مشهور ایرانی.

مدت زمان :75 دقیقه

کارگردان : کامیار فاروقی

حافظ و گوته
حافظ و گوته (1397)

بررسی نکات اصلی زندگینامه حافظ و گوته دو شاعر بزرگ ایران و آلمان . در این مستند تصاویر بازسازی شده دو شاعر در مکان های مربوطه دیده می شود .

مدت زمان :77 دقیقه

کارگردان : ، فرشاد فرشته حکمت

دهکده پرملال
دهکده پرملال (1397)

این مستند در مورد " امین فقیری " نویسنده ، پژوهشگر و نمایشنامه نویس اهل شیراز است . گفتگو با برخی نزدیکان ، کارشناسان و خود وی در خلال بازخوانی بخش هایی از آثار او بر روی تصاویر بازسازی شده بخشهایی از این مستند است که بیننده را با فضای آثار او آشنا می‌کند . در میان آثار او داستان کوتاه ، رمان و نمایشنامه و زندگینامه به چشم می‌خورد که از جمله آنها می توان از دهکده پرملال ، دوست من ، رقصندگان ، دو چشم کوچک خندان و زندگینامه سعدی شیراز نام برد. در این فیلم بخشهایی از نمایش قالیبافان 1355 بند 1349 به کارگردانی رحیم هوودی و نویسندگی امین فقیری نیز دیده می شود.

مدت زمان :33 دقیقه

کارگردان : ، همایون امامی

شناسه سخن
شناسه سخن (1396)

شناسای سخن فرهنگنامه کاملی با اصول شیوه نامه ایی جهت گردآوری می باشد که کمک شایانی به ادب و فرهنگ زبان فارسی می کند . این مهم دستاویزی برای شناخت پدیدآورنده آن دکتر حسن انوری ادیب و فرهنگ نویس برجسته ایرانی می باشد . در این مستند با اساتیدی همچون دکتر ژاله اموزگار ، شفیعی کدکنی ، علی اشرف صادقی و ... گفتگو می شود.

مدت زمان :55 دقیقه

کارگردان : ، منوچهر مشیری

نادره کار
نادره کار (1395)

پرتره دکتر سید محمد دبیر سیاقی تنها بازمانده از ارکان پژوهشگران لغت نامه دهخدا . در این مستند تصاویر برخی از همکاران ایشان دیده می شود از جمله استاد سعید نجفی اسداللهی ، استاد حسن انوری ، استاد رسول شایسته و خانم اکرم سلطانی و دکتر حبیبی.

مدت زمان :38 دقیقه

کارگردان : ، منوچهر مشیری