آثار - شعر ، ادبیات و  آثار ادبی

  • خانه
  • آثار شعر ، ادبیات و  آثار ادبی

یافتن 34 اثر شعر ، ادبیات و  آثار ادبی

 
حافظ و گوته
حافظ و گوته (1397)

بررسی نکات اصلی زندگینامه حافظ و گوته دو شاعر بزرگ ایران و آلمان . در این مستند تصاویر بازسازی شده دو شاعر در مکان های مربوطه دیده می شود .

مدت زمان :77 دقیقه

کارگردان : فرشاد فرشته حکمت

دهکده پرملال
دهکده پرملال (1397)

این مستند در مورد " امین فقیری " نویسنده ، پژوهشگر و نمایشنامه نویس اهل شیراز است . گفتگو با برخی نزدیکان ، کارشناسان و خود وی در خلال بازخوانی بخش هایی از آثار او بر روی تصاویر بازسازی شده بخشهایی از این مستند است که بیننده را با فضای آثار او آشنا می‌کند . در میان آثار او داستان کوتاه ، رمان و نمایشنامه و زندگینامه به چشم می‌خورد که از جمله آنها می توان از دهکده پرملال ، دوست من ، رقصندگان ، دو چشم کوچک خندان و زندگینامه سعدی شیراز نام برد. در این فیلم بخشهایی از نمایش قالیبافان 1355 بند 1349 به کارگردانی رحیم هوودی و نویسندگی امین فقیری نیز دیده می شود.

مدت زمان :33 دقیقه

کارگردان : ، همایون امامی

شناسه سخن
شناسه سخن (1396)

شناسای سخن فرهنگنامه کاملی با اصول شیوه نامه ایی جهت گردآوری می باشد که کمک شایانی به ادب و فرهنگ زبان فارسی می کند . این مهم دستاویزی برای شناخت پدیدآورنده آن دکتر حسن انوری ادیب و فرهنگ نویس برجسته ایرانی می باشد . در این مستند با اساتیدی همچون دکتر ژاله اموزگار ، شفیعی کدکنی ، علی اشرف صادقی و ... گفتگو می شود.

مدت زمان :55 دقیقه

کارگردان : ، منوچهر مشیری

نادره کار
نادره کار (1395)

پرتره دکتر سید محمد دبیر سیاقی تنها بازمانده از ارکان پژوهشگران لغت نامه دهخدا . در این مستند تصاویر برخی از همکاران ایشان دیده می شود از جمله استاد سعید نجفی اسداللهی ، استاد حسن انوری ، استاد رسول شایسته و خانم اکرم سلطانی و دکتر حبیبی.

مدت زمان :38 دقیقه

کارگردان : ، منوچهر مشیری

سوگنامه رستم و سهراب
سوگنامه رستم و سهراب (1395)

رسول‌ نجفیان سرگذشت اجرای تئاتر رستم و سهرابش را بیان می‌کند؛ آنها با تحمل سختی‌های زیاد، تحقیقات فراوان و پرداختن به موسیقی نواحی دکورهای فراوانی تهیه می‌کنند و برای جذب سرمایه مجبور می‌شوند تغییرات زیادی در نمایش خود صورت دهند‌، به نحوی که کاووس نوشدارو را به سهراب برساند و سهراب با گردآفرین ازدواج کند و همانند فیلم های هندی دور ستون بچرخند و آوازی به سبک موسیقی لس آنجلسی داشته باشند. آنها نام خلیج فارس را برای فروش به دبی از دیالوگ‌ها حذف می‌کنند . در واقع این فیلم هجویه‌ای است در نقد تغییراتی که هنرمند برای وفق دادن اثرش با سلایق مختلف مجبور به اعمال آنها می‌شود .

مدت زمان :97 دقیقه

کارگردان : ، رسول نجفیان