آثار - معماری

یافتن 14 اثر معماری

 
هولاین در ایران
هولاین در ایران (1402)

در این مستند تاریخچه عمارت قوام السلطنه و تبدیل آن به موزه آبگینه با بازطراحی هانس هولاین معمار مطرح اتریشی معرفی شده و در خلال گذر از تالارهای مختلف موزه و مرور طراحی داخلی منحصر به فرد هر کدام از آنها اشاره‌ای به روند پیدایش و پیشرفت هنر شیشه گری از ابتدای تاریخ تا دوره های هخامنشی و در ادامه ایلخانی و صفوی شده است.

مدت زمان :52 دقیقه

کارگردان : هادی آفریده

تکیه دولت
تکیه دولت (1400)

تکیه دولت از بناهای مهم دوره قاجار است . این بنا که برای اجرای تعزیه ایران ساخته شد در احیای این هنر و موسیقی و معماری ایران تاثیر مهمی داشته است .

مدت زمان :53 دقیقه

کارگردان : ، علیرضا قاسم خان

سکینه خاتون
سکینه خاتون (1391)

به معرفی بقعه "سکینه خاتون" در نزدیکی قم می‌پردازد که از نوادگان امام موسی‌کاظم(ع) می‌باشد. در این فیلم سعی شده تا علاوه بر معماری محل مذکور به رفتار مردم آن منطقه هم بپردازد و نحوه ارادت مردم را به تصویر بکشد.

مدت زمان :8 دقیقه

کارگردان : ، رضا ابوذر

سقف آسمان
سقف آسمان (1391)

استاد "مهدی دیدار " نجار بارگاه حضرت معصومه‌(ع) از سوابق کار خود و ظرائف آن در خلال 20سال کار در حرم می‌گوید از جمله مرمت ضریح و ساخت در و پنجره در حرم و همچنین ساخت ضریح حرم امام‌حسین‌(ع) و امامین عسگریین‌(ع)‌ همراه با تصاویری از کار منبت و گره‌چینی در کارگاه ایشان‌.

مدت زمان :10 دقیقه

کارگردان : ، سعید محسن یوسفی

خونه
خونه (1391)

ضمن گفتگو با شخصیت‌ها و کارشناسان شاخه‌های مختلف‌، خانه "مستوفی الممالک" از جنبه‌های گوناگون مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد‌. در این فیلم با افرادی نظیر آیدین آغداشلو‌، محمد‌رضا اصلانی‌، همایون شهنواز‌، محمد‌علی سپانلو‌، ویگن داوودی و دیگران گفتگو شده‌است‌. تصویر و صدای تعدادی از نوادگان این خاندان و همچنین رجوع به فیلم‌هایی که در این خانه فیلم‌برداری شده بخش‌های دیگر این فیلم هستند‌.

مدت زمان :89 دقیقه

کارگردان : ، خدایار قاقانی