آثار - آیین و مراسم مذهبی

  • خانه
  • آثار آیین و مراسم مذهبی

یافتن 81 اثر آیین و مراسم مذهبی

 
تکیه دولت
تکیه دولت (1400)

تکیه دولت از بناهای مهم دوره قاجار است . این بنا که برای اجرای تعزیه ایران ساخته شد در احیای این هنر و موسیقی و معماری ایران تاثیر مهمی داشته است .

مدت زمان :53 دقیقه

کارگردان : علیرضا قاسم خان

اربعین
اربعین (1398)

عده ای از جانبازان دوران دفاع مقدس به عنوان خادمین زوار اربعین حسینی در صحن حضرت زهرا در نجف اشرف به خدمتگزاری زائرین مشغول می شوند . سختی های کار خدمت رسانی به زوار با دوران دفاع مقدس قیاس می شود.

مدت زمان :40 دقیقه

کارگردان : ، محمد تقی یازرلو

شام آخر
شام آخر (1396)

راوی با سفر به شهر معلولا در سوریه و گفتگو با مسیحیان این شهر به همزیستی مسیحیان و مسلمانان پرداخته و در خلال این گشت و گذار شهری ضمن معرفی سوابق تاریخی و فرهنگی شهر و ارتباط آن با مسیحیت و زبان آرامی ، جنگ و گریزها و مقاومت مردمی با گروه های شبه نظامی و افراطی و تکفیری نظیر داعش را روایت می کند .

مدت زمان :68 دقیقه

کارگردان : ، محمدقانع فرد

نازقلیچی
نازقلیچی (1396)

این فیلم به زندگی فرماندار بندرترکمن خانم نازقلیچی می‌پردازد که در حادثه منا مفقودالاثر شده و خانواده و مردم منتظر او هستند . خانم نازقلیچی سومین زن فرماندار در ایران و اولین زن در استان گلستان می‌باشد . وی در زمان فرمانداری خود بسیار تاثیرگذار بوده و با اصرار شخص رییس کاروان اعزامی به حج بوده و در منا به شهادت رسیده و همان جا در مکه دفن شده است .

مدت زمان :33 دقیقه

کارگردان : ، علیرضا جهانی فر

شبیه مضحک
شبیه مضحک (1396)

معرفی تعزیه یا شبیه شاد و مضحک ، سیر تحول در دوره قاجار . معرفی یک گونه این شبیه در میبد یزد ، ریشه یابی در نمایش‌های سنتی ایرانی به ویژه سیاه بازی ، میر نوروزی و حاکم چند شبه. همراه با روایتی داستانی از نگاه کارگردان ( نگاهی طناز و کمدی )

مدت زمان :37 دقیقه

کارگردان : ، علی محمد ناصربافقی