آثار - انقلاب اسلامی

  • خانه
  • آثار انقلاب اسلامی

یافتن 26 اثر انقلاب اسلامی

 
صداها فریاد می کشند
صداها فریاد می کشند (1400)

پس از چاپ مقاله‌ای در روزنامه اطلاعات که حاوی مطالبی انتقادآمیز نسبت به امام خمینی(ره) بود، گروهی از روحانیون و مردم شهر قم نسبت به آن واکنش نشان داده و در ۱۹ دی 56 دست به تظاهرات زدند. در جریان این اعتراضات، عده‌ای توسط نیروهای وابسته به شاه شهید شدند.ا ین مستند بدون حضور عنصر انسان و با استفاده از صداها روایت می‌شود که 50 درصد از این صداها واقعی و مربوط به همان زمان هستند و مابقی بازسازی می‌شوند.

مدت زمان :37 دقیقه

کارگردان : شهرام علیزاده

سینه ما رکس
سینه ما رکس (1399)

28 مرداد 1357 حدود ساعت 10 شب سینما رکس آبادان با فیلم " گوزنها " بر پرده و بیش از 600 جان بی خبر از پشت پرده در آتش سوخت . این مستندبا افرادی که به نوعی قربانیان این حادثه دلخراش بودند به گفتگو می نشیند .

مدت زمان :96 دقیقه

کارگردان : ، میترا مهتریان ، صادق دهقان

پنهان شدگی
پنهان شدگی (1397)

فقط 27 ثانیه فیلم مستند سوپر 8 میلی متری از واقعه کشتار روز جمعه 17 شهریور سال 1357 ( جمعه سیاه ) در میدان ژاله تهران باقی مانده است . بعد از چهل سال عوامل فیلم به دنبال پیداکردن فیلمبردار آن 27 ثانیه فیلم سوپر 8 می باشد

مدت زمان :86 دقیقه

کارگردان : ، سید رضا رضوی

دست های خالی
دست های خالی (1397)

انقلاب اسلامی از زمان خیزش فکری روشنفکران فرانسوی علیه حکومت های دیکتاتوری از جمله رژیم شاه از سال 1354 تا تفسیر متفاوتی که میشل فوکو در مورد انقلاب ایران به جهانیان ارائه می‌دهد با محوریت فوکو در این مستند بررسی می‌شود . ملاقات‌های مهم او با برخی مخالفین و سران ارتش و همینطور شهید بهشتی در ایران از جمله اشاراتی است که می‌توان در این مستند مشاهده نمود.

مدت زمان :75 دقیقه

کارگردان : ، جمشید بیات ترک

ترور سرچشمه
ترور سرچشمه (1396)

مستند گزارشی " ترور سرچشمه " بازخوانی تازه ایست از واقعه مهم هفتم تیرماه سال 1360 و زمینه ها و حواشی ان . فیلم با تصاویر آرشیوی مربوط به حزب جمهوری اسلامی و حادثه انفجار شروع می شود و صحبت ها به حالت بازجویی از تمامی افرادی که در ان حادثه نقشی داشته یا عضو حزب بوده اند ادامه پیدا می کند . و بعد از یافتن نقش آقای کلاهی مامور انتظاماتی که بمب گذاری کرده به شخصیت آیت الله بهشتی و جایگاه اندیشه های او اشاره می کند .

مدت زمان :80 دقیقه

کارگردان : ، محمد حسین مهدویان