آثار - فیلم مردم نگار

  • خانه
  • آثار فیلم مردم نگار

یافتن 13 اثر فیلم مردم نگار

 
کاکل
کاکل (1399)

فیلم گویای آئینی کهن و رو به زوال است . مردم به واسطه این آئین دور هم جمع می شوند ، همیاری می کنند ، جشن برپا می کنند و بخشش می کنند . شخصیت اصلی فیلم در پی زنده نگاه داشتن این آئین است و به همسرش توصیه می کند بعد از مرگ من این آئین را زنده نگه داری و اگر در زمین کاکلی وجود داشت گوسفندان را قربانی کنی.

مدت زمان :28 دقیقه

کارگردان : هادی ثابت شوکت آباد

فرزندان خونیار
فرزندان خونیار (1398)

در روستایی در استان چهامحال و بختیاری دو خواهر به نام های گل طلا 80 ساله و بی طلا 71 ساله و دو برادر به نام های علیار 76 ساله و علیدار 68 ساله زندگی می کنند . هیچکدام از این خواهر و برادر ازدواج نکرده اند و به همین دلیل اهالی روستا با آنها ارتباطی ندارند . این چهار نفر در حاشیه روستا و در انزوا و بدون هیچ امکانات رفاهی به زندگی شان ادامه می دهند .

مدت زمان :40 دقیقه

کارگردان : ، آرمان قلی پور دشتکی

اوسا احمد نجار
اوسا احمد نجار (1397)

اوسا احمد ، نجاری ست در روستای ریکنده که دخترش سال هاست از بیماری کلیوی رنج می برد اوسا احمد خانه های بسیاری را در روستای خودش و همچنین روستاهای مجاور ساخته و حالا به انتظار تخریب خانه خودش نشسته که مانند مابقی خانه‌ها در اثر تخریب موش و موریانه در حال پوسیدن هستند .

مدت زمان :34 دقیقه

کارگردان : ، فرشاد فدائیان

پسران سندباد
پسران سندباد (1395)

سال ۱۹۷۴ خانم ماریون کاپلان عکاس مجله نشنال جئوگرافیک٬ برای تهیه گزارش درباره قدیمی‌ترین مسیر تجارت دریایی با یک کشتی بادبانی (بوم میهندوست) از خلیج فارس به آفریقا می‌رود. در این سفر او به مدت ۴ ماه با آخرین نسل دریانوردان ایرانی همراه و همسفر می‌شود. ۴۰ سال بعد از این سفر٬ خان کاپلان تصمیم می‌گیرد برای دیدار دوباره با همسفرانش عازم بندر کنگ شود.

مدت زمان :65 دقیقه

کارگردان : ، رضا حائری

نوروز تاجیکان
نوروز تاجیکان (1393)

این فیلم نگاهی کوتاه به برگزاری مراسم نوروز در کشور فارسی زبان تاجیکستان دارد و در این میان آیین‎هایی همچون جارو بستن برای خانه تکانی، باغ براری، خشت بستن و آغاز کشت و کار، پخت تونک (سمنو) بازی نوروزی بزکشی و رصدخانه آفتابی به تصویر کشیده شده است.

مدت زمان :31 دقیقه

کارگردان : ، مهدی بمانی