آثار - محله ها و اماکن شهری

  • خانه
  • آثار محله ها و اماکن شهری

یافتن 31 اثر محله ها و اماکن شهری

 
بهارستان ، خانه ملت
بهارستان ، خانه ملت (1397)

مستندی درباره جغرافیای سیاسی و تاریخی منطقه و میدان بهارستان که از سال 1285 با شروع مشروطه خواهی آغاز و تا انقلاب اسلامی ادامه پیدا می کند . در خلال چگونگی قرارگیری این عمارت در میدان بهارستان به مجلس مشروطه تاریخ معاصر ایران و اتفاقاتی که در این میدان رخ داده بررسی می گرد.

مدت زمان :75 دقیقه

کارگردان : بابک بهداد

عودلاجان
عودلاجان (1397)

این مستند به معرفی یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تهران به نام " عودلاجان " می‌پردازد . در این حین به ابعاد مختلف این محله از قبیل نوع مشاغل ، جغرافیا ، فرهنگ و زندگی یهودیان و مذاهب دیگر نیز اشاره می‌کند .

مدت زمان :29 دقیقه

کارگردان : ، مرتضی منشی

خیابان شاعر
خیابان شاعر (1396)

مستندی در باب خیابان مولوی تهران . این مستند به چگونگی شکل گیری این خیابان در دوره ناصری می پردازد و همچنین موقعیت امروزه این خیابان و بررسی اماکن تاریخی این منطقه را مورد رصد قرار می دهد .

مدت زمان :54 دقیقه

کارگردان : ، شهرام میراب اقدم

در جستجوی خانه خورشید
در جستجوی خانه خورشید (1396)

140 سال زندگی، عشق و نفرت در خیابان ناصر خسرو. این فیلم تاریخچه خیابان ناصرخسرو در محله عودلاجان و کاخ شمس العماره و همچنین میدان توپخانه ، میدان امام خمینی در 140 سال گذشته است . که داستان عاشقانه عکاسی که به دنبال دختری به نام خورشید می‌گردد روایت می‌شود و در طول این 140 سال از زمان ناصری تا سال 1364 و قایع تاریخی را هم بازگو می‌کند . در خلال این مستند صدا و تصاویر تاریخی مشاهده می‌شود .

مدت زمان :70 دقیقه

کارگردان : ، مهدی باقری

پسر حاج علی
پسر حاج علی (1395)

مستندی پیرامون قهوه خانه ای کوچک در بازار تهران و تلاش برای باقی ماندن سنت در جامعه‌ایی که در حال فراموشی گذشته است . کاظم نماد مقاومت در برابر فراموشی گذشته است. وی با دادن چایی در قهوه‌خانه مردم را به گذشته بازمی‌گرداند و حس نوستالژیک آنها را زنده می‌کند .

مدت زمان :56 دقیقه

کارگردان : ، حمید کوهپایی