آثار - باورها و افسانه ها

  • خانه
  • آثار باورها و افسانه ها

یافتن 24 اثر باورها و افسانه ها

 
جنبل
جنبل (1395)

جنبل ، سفری است به باورها و افسانه های مردم جنوب ایران ، جزیره هرمز ، از طریق روایت قصه هنرمندی جنوبی به نام موسی کمالی چاهویی . در این مستند مردم محلی برخی از عقاید خود را پیرامون این باورها ببان می کنند.

مدت زمان :72 دقیقه

کارگردان : هادی کمالی مقدم مینا بزرگمهر

مهر و مسیح
مهر و مسیح (1395)

مستند «مهر و مسیح» به آیین میترائیسم و به تاثیر رابطه آیین مهری که بر دیانت مسیحی از جنبه‌های مختلفی قابل اثبات است، می‌پردازد.پدیده میترائیسم از هر آیین دیگری در فرهنگ عمومی ایران کهنسال‌تر و پرنفوذ‌تر است. "میترائیسم" هم‌طراز زرتشتی‌گری که به صورت عوامانه بیشتر جا افتاده، در شکل‌گیری فرهنگ‌ رسمی ما ایرانیان موثر‌تر بوده است.مستند «مهر و مسیح» در مدت شش سال، در ۱۱ کشور دنیا از جمله، ایران، سوریه، عراق، گرجستان، ارمنستان، آلمان و... تصویربرداری شده است.

مدت زمان :90 دقیقه

کارگردان : ، محمد مقدم

پشت ابرهای سیاه
پشت ابرهای سیاه (1395)

حضور یک زوجی که بچه دار نمی‌شوند از ابتدای احداث پایگاه باروری ابرها در روستا باعث می‌شود تا مردم آنها را در خشکسالی اخیر مقصر بدانند . از سویی دیگر پس از فشاری که آنها متحمل می‌شوند و پس از 17 سال افشاء می‌کند که از شکل بچه دار نشدن خود مطلع بوده است.

مدت زمان :34 دقیقه

کارگردان : ، محمدجعفر باقری نیا

جن
جن (1391)

به بررسی باور‌های مردم درمورد تاثیرات جن در زندگی انسان‌ها می‌پردازد. در این فیلم تصاویری از جلسات زار و جن گیری در جنوب وجود دارد‌.

مدت زمان :50 دقیقه

کارگردان : ، شهرام درخشان

افسانه آسبادان
افسانه آسبادان (1391)

دختری دانشجو در پی شناخت آسبادان سیستان به آنجا می‌رود و پس از بررسی خاستگاه آسیابادهای جهان با افسانه ای آشنا می‌شود‌، طبق این افسانه در حمله گورکانیان عروسی شوهر خود را از دست می‌دهد به دنبال او در آسیابادها پناه می‌گیرد تا جزئی از باد شود‌. همچنین در این فیلم به جنگ گرشاسب با باد اشاره می‌کند‌.

مدت زمان :43 دقیقه

کارگردان : ، محمد حسن عبدی زاده