آثار - کم آبی و خشکسالی

  • خانه
  • آثار کم آبی و خشکسالی

یافتن 15 اثر کم آبی و خشکسالی

 
وقتی که دارکوب ها می روند
وقتی که دارکوب ها می روند (1400)

در اثر احداث نیروگاه برقی در دشت های کبودر آهنگ استان همدان چاه ها و زمن های کشاورزی خشک شده اند و این باعث ایجاد خردچاله های بزرگ در منطقه شده است و مهاجرت روستاییان به شهرها را شکل داده است . در این میان یک خانواده روستایی سعی در ماندن و سکونت دارد .

مدت زمان :55 دقیقه

کارگردان : محمد احسانی

کامیون آبی
کامیون آبی (1399)

این مستند نگاهی دارد به مناطق محروم روستاهای سیستان و بلوچستان که با بحران بی آبی دست و پنجه نرم می کنند و به این روستاها با این که در کنار دریای چابهار هستند آبرسانی می شود . در این بین گاندو یا همان تمساح پوزه کوتاه ایرانی که محل زیست آنها در دریاچه های کوچک اطراف آن جاست نیز باعث مشکلات و معضلاتی برای مردم آنجا شده است چرا که اکثر مردم محلی ّآب مورد نیاز خود را از این دریاچه های کوچک تامین می کنند.

مدت زمان :29 دقیقه

کارگردان : ، هادی آفریده

بند آب بند خاک
بند آب بند خاک (1396)

از اواخر دهه سی دریاچه هامون رو به خشکی می‌نهد . گاهی پر از آب و گاهی کم آب می‌شود . در دو سال اخیر روند خشکسالی شدت گرفته و اکنون دریاچه هامون کاملا خشک است . از دهه 30 گروهی از مردمان سیستان به علت خشکسالی به استان گلستان و استان مازندران مهاجرت کردند و هنوز روند مهاجرت ادامه دارد.

مدت زمان :56 دقیقه

کارگردان : ، فرهاد ورهرام

برد برد
برد برد (1395)

رئیس شورای ده که معمولا به دنبال حل مشکلات روستا است با الگو گرفتن از تدارکات هسته ای ایران با 5+1 اختلاف روستای خود بر سر آب با روستای بالادت را حل کند . داستان در روستایی از توابع ماه نشان زنجان رخ داده و به مسائلی همچون بیکاری ، کم آبی و خشکسالی می‌پردازد.

مدت زمان :63 دقیقه

کارگردان : ، محسن خان جهانی

پشت ابرهای سیاه
پشت ابرهای سیاه (1395)

حضور یک زوجی که بچه دار نمی‌شوند از ابتدای احداث پایگاه باروری ابرها در روستا باعث می‌شود تا مردم آنها را در خشکسالی اخیر مقصر بدانند . از سویی دیگر پس از فشاری که آنها متحمل می‌شوند و پس از 17 سال افشاء می‌کند که از شکل بچه دار نشدن خود مطلع بوده است.

مدت زمان :34 دقیقه

کارگردان : ، محمدجعفر باقری نیا