آثار - ایران باستان

  • خانه
  • آثار ایران باستان

یافتن 33 اثر ایران باستان

 
بلندی های تات نشین
بلندی های تات نشین (1397)

نگاهی به زندگی قوم تات در ایران و آئین ، فرهنگ ، زبان و تاریخ آنها. این قوم دارنده کهن‌ترین زبان ایرانی و آنچه تحت عنوان فهلویات ( پهلویات ) نام برده می‌شوند ، هستند . در این مستند نیز به مراسم و بازی‌های محلی آنها هم پرداخته می‌شود .

مدت زمان :52 دقیقه

کارگردان : رهبر قنبری

پسر ویشتاسب
پسر ویشتاسب (1396)

در سال 1837 میلادی سر هنری راولینسون با استفاده از مدارک و اسنادی که محققان پیش از او تهیه کرده بودند توانست از کتیبه بیستون رونوشت برداری و رمزگشایی کند و بدین ترتیب تعداد زیادی از کتیبه های به جای مانده از دورانهای گذشته خوانده شد . این کتیبه فرمان نامه و شرح فتوحات داریوش اول هخامنشی است . پروفسور والتر هنکنمن با استفاده از تکولوژی اسکن لیزری توانست تمامی کتیبه را اسکن کرده و قسمت هایی بشتر از این کتیبه را بخواند . کتیبه بیستون به سه زبان عیلامی ، اکدی و پارسی باستان مربوط به 2500 سال قبل در صخره ای با ارتفاع 30 متری از زمین حجاری شده و دسترسی به ان برای همگان امکان پذیر نمی‌باشد .

مدت زمان :42 دقیقه

کارگردان : ، عباس صاحب

پریخوانی
پریخوانی (1396)

این مستند با رویکردی شاعرانه و اساطیری و تاریخی به " نارین قلعه " ی میبد می پردازد . قدمت این قلعه به دوران کهن باز می گردد . قلعه بر فراز تپه ای عیلامی بنا شده است . هنوز خشت های هخامنشی را میان دیوارهایش می توان دید . در دورانی معبد بوده و در دورانی دژی مستحکم و دورانی دیگر قلعه ای نظامی و مقر پادشاهی. بسیاری از دیوارهای این بنای عظیم خشتی از میان رفته است و تنها دیوارها و شاه نشین نیمه از آن باقی مانده است .

مدت زمان :28 دقیقه

کارگردان : ، معصومه کیانی

کوه گیلویه در گذر شن‌های زمان
کوه گیلویه در گذر شن‌های زمان (1396)

فیلم داستان 26 قرن اهمیت استان کهگیلویه و بویراحمد در گذر تاریخ ایران است که با شرح تحولات سیاسی تاریخی این سرزمین در عصر ایلامی آغاز می‌گردد و با گذر از دوران های هخامنشی اشکانی و اسلامی به شرح جامعی از سیر تحولات و وقایع مهم سرزمین کوه گیلویه پرداخته تا مخاطب به درک جامعی از نقش و جایگاه استان کهگیلویه و بویراحمد در تاریخ ایران دست یابد .

مدت زمان :72 دقیقه

کارگردان : ، امید عبداللهی

در عمق
در عمق (1396)

یک باستان شناس آماتور به همراه یک بوم شناس در حاشیه شمالی کویر مرکزی ایران به دنبال رد پایی از انسانهای نخستین می روند و در کنار بازدید و معرفی محوطه های پارینه سنگی منطقه موفق به کشف یک محوطه پارینه سنگی شناسایی نشده در عمق بیابان های جنوب سمنان می شوند. در این مستند تصاویری از آرامگاه شیخ علاء الدوله سمنانی در روستای صوفی آباد ، محوه هیرک ، محوطه دلازیان ، کاروانسرای قصر بهرام گرمسار نیز مشاهده می‌شود .

مدت زمان :43 دقیقه

کارگردان : ، کیوان طباطبایی صمیمی