آثار - دیرینه شناسی

  • خانه
  • آثار دیرینه شناسی

یافتن 5 اثر دیرینه شناسی

 
گنج دره
گنج دره (1399)

یکی از کهن ترین خاستگاه های پیدایش کشاورزی و اهلی سازی دام در کرمانشاه با عنوان " گنج دره " توسط گروهی از باستان شناسان ایرانی و دانمارکی مورد کاوش قرار می گیرد .

مدت زمان :38 دقیقه

کارگردان : کیوان طباطبایی صمیمی

مردی که فسیل شد
مردی که فسیل شد (1395)

محسن تجربه کار محققی که بیش از سی سال عمر خود را صرف یافتن و تحقیق بر روی فسیل ها کرده است به تازگی فسیل هایی را یافته که با تعاریف آکادمیک مغایرت دارد . همین امر برای ادامه راه وی مشکلاتی را پدید آورده است.

مدت زمان :59 دقیقه

کارگردان : ، حامد سعادت

ژئو پارک قشم
ژئو پارک قشم (1390)

صخره های طبیعی واقع در قشم زیبایی چشم گیری دارند که به آن ژئو پارک یا پارک زمین شناسی می‌گویند(منطقه‌ای که چندین دوره مختلف زمین در آن وجود داشته باشد). این مستند به بررسی تاریخ این جزیره پرداخته و دوره‌های مختلف آن را از نظر علمی و همچنین نگاه بومیان مطالعه می‌کند. در ضمن اشاره‌ای به کوه‌های زاگرس و خلیج فارس در آن وجود دارد‌.

مدت زمان :30 دقیقه

کارگردان : ، زهرا سلیمی ، روح الله مولوی

نواهای گمشده
نواهای گمشده (1386)

استاد علیزاده با نگاه کردن به اشکال مختلف نقش‌ها و مجسمه‌های به جای مانده از پیش از تاریخ ایران تا ظهور اسلام سعی در پیدا نمودن ریتم نواها و صدای سازهایی دارد که گذشتگان با آن زندگی می‌کرده‌اند.

مدت زمان :23 دقیقه

کارگردان : ، علیرضا قاسم خان

افسون گران هزار ساله
افسون گران هزار ساله (1382)

فیلم با تصاویری از طبیعت، و درون یک غار آغاز می‌شود و ابتدایی‌ترین نقش و نگارهای به جا مانده از انسان روی دیوارهای غار را نشان می‌دهد. به دنبال آن تصاویر اشیای قدیمی به دست آمده و مجسمه‌ها با صدا‌هایی که زنده بودنشان را نشان می‌دهد، تصاویر مختلفی از تخت جمشید و آثار دیگری که از گذشته به جا مانده که زمزمه‌هایی از آنها به زبان گذشتگان به گوش می‌رسد، تا به دوران هنر اسلامی می‌رسیم و با صدای اذان و میان نویس، به تدریج دوران نگارگری و نقاشی مرحله به مرحله به جلو می‌آید و مفاهیم و معانی مستتر در آنها بیان می‌شود. مانند جنگ ،صلح ،همدلی ،عرفان و عشق.‌

مدت زمان :20 دقیقه

کارگردان : ، رضا دریانوش