آثار - مهاجرت

یافتن 27 اثر مهاجرت

 
وقتی که دارکوب ها می روند
وقتی که دارکوب ها می روند (1400)

در اثر احداث نیروگاه برقی در دشت های کبودر آهنگ استان همدان چاه ها و زمن های کشاورزی خشک شده اند و این باعث ایجاد خردچاله های بزرگ در منطقه شده است و مهاجرت روستاییان به شهرها را شکل داده است . در این میان یک خانواده روستایی سعی در ماندن و سکونت دارد .

مدت زمان :55 دقیقه

کارگردان : محمد احسانی

گریز از مرکز
گریز از مرکز (1398)

تهران ، شهری که باید از آن گریخت . نگاهی است به مهاجرت معکوس از تهران و مهاجرت دستوری سازمان ها و اداره هابه شهرهای دیگر .در این مستند به بحث انتقال کارمندها و سازمان ها به خصوص سازمان میراث فرهنگی در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد از کلانشهر تهران به شهرستان ها پرداخته و مسائل و مشکلات اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی آن را نیز به تصویر می کشد .

مدت زمان :47 دقیقه

کارگردان : ، فریده صارمی

خانم و آقای تامپ
خانم و آقای تامپ (1398)

پس از انقلاب اکتبر در سال 1917 و به قدرت رسیدن لنین گروهی از روسیه مهاجرت می کنند . یکی از مهاجرین به نام لنون تامپاشیان در ایران ساکن می شود . وی با دختر جوانی که در سفارت آلمان در ایران بوده ازدواج می کند . این دو نفر سالها در تربیت سگ تازی و اسب فعالیت داشتند. پس از 60 سال خانم تامپاسیان قصد دار برای همیشه ایران را ترک کند.

مدت زمان :42 دقیقه

کارگردان : ، فرهاد ورهرام

آنجا که باد می وزد
آنجا که باد می وزد (1397)

نگاهی انسان گرایانه به پدیده زیست محیطی خشکسالی و مهاجرت اجباری در منطقه یزد و روستاهای زین آباد ، چم ، مبارکه ، تفت و بررسی معضل اجتماعی آوارگان اقلیمی . گسترش صنایع و معادن و جاده ها و کارخانه ها و تجاوز به حریم روستاها که باث نابودی خرده فرهنگ ها ، تمدن روستایی ، سیستم های سنتی آبیاری چون قنات و آب انبار و کاریز شده است .

مدت زمان :42 دقیقه

کارگردان : ، مینا مشهدی مهدی

در جستجوی فریده
در جستجوی فریده (1396)

دختری به نام فریده که چهل سال پیش در حرم امام رضا رها شده بود توسط یک خانواده هلندی به فرزندی گرفته می شود . وی تصمیم می گیرد برای اولین بار به ایران سفر کند و با سه خانواده که مدعی اند خانواده خونی او هستند آزمایش DNA بدهد.

مدت زمان :88 دقیقه

کارگردان : ، آزاده موسوی ، کوروش عطائی