آثار - باستان شناسی

  • خانه
  • آثار باستان شناسی

یافتن 38 اثر باستان شناسی

 
گنج دره
گنج دره (1399)

یکی از کهن ترین خاستگاه های پیدایش کشاورزی و اهلی سازی دام در کرمانشاه با عنوان " گنج دره " توسط گروهی از باستان شناسان ایرانی و دانمارکی مورد کاوش قرار می گیرد .

مدت زمان :38 دقیقه

کارگردان : کیوان طباطبایی صمیمی

رم - شهبازان
رم - شهبازان (1399)

یک باستان شناس صنعتی با علاقه به تاریخ راه آهن سراسری ایران و پیدا کردن قبرهای تعدادی ایتالیایی در کنار یکی از دورافتاده ترین خطوط راه آهن ایران در پی شناسایی و رد و نشانی از آنها برمی آید.

مدت زمان :50 دقیقه

کارگردان : ، محمدرضا صاحبی

لرستان ، کهن سرزمین قوم کاسیت
لرستان ، کهن سرزمین قوم کاسیت (1397)

فیلم گزارشی است از فعالیت‌های پیگیر باستان‌شناسی آقای عطا حسن پور سکوند در استان لرستان و تالیفات او در ده سال گذشته. در این مستند تصاویری از محوطه‌های باستانی ، کاوش‌ها ، آسیب‌های سدسازی برای این مناطق و همچنین اشیای باستانی به جای مانده از قرون پیشین نیز دیده می‌شود .

مدت زمان :64 دقیقه

کارگردان : ، منوچهر طیاب

پسر ویشتاسب
پسر ویشتاسب (1396)

در سال 1837 میلادی سر هنری راولینسون با استفاده از مدارک و اسنادی که محققان پیش از او تهیه کرده بودند توانست از کتیبه بیستون رونوشت برداری و رمزگشایی کند و بدین ترتیب تعداد زیادی از کتیبه های به جای مانده از دورانهای گذشته خوانده شد . این کتیبه فرمان نامه و شرح فتوحات داریوش اول هخامنشی است . پروفسور والتر هنکنمن با استفاده از تکولوژی اسکن لیزری توانست تمامی کتیبه را اسکن کرده و قسمت هایی بشتر از این کتیبه را بخواند . کتیبه بیستون به سه زبان عیلامی ، اکدی و پارسی باستان مربوط به 2500 سال قبل در صخره ای با ارتفاع 30 متری از زمین حجاری شده و دسترسی به ان برای همگان امکان پذیر نمی‌باشد .

مدت زمان :42 دقیقه

کارگردان : ، عباس صاحب

پریخوانی
پریخوانی (1396)

این مستند با رویکردی شاعرانه و اساطیری و تاریخی به " نارین قلعه " ی میبد می پردازد . قدمت این قلعه به دوران کهن باز می گردد . قلعه بر فراز تپه ای عیلامی بنا شده است . هنوز خشت های هخامنشی را میان دیوارهایش می توان دید . در دورانی معبد بوده و در دورانی دژی مستحکم و دورانی دیگر قلعه ای نظامی و مقر پادشاهی. بسیاری از دیوارهای این بنای عظیم خشتی از میان رفته است و تنها دیوارها و شاه نشین نیمه از آن باقی مانده است .

مدت زمان :28 دقیقه

کارگردان : ، معصومه کیانی