آثار - اسلام

یافتن 47 اثر اسلام

 
شام آخر
شام آخر (1396)

راوی با سفر به شهر معلولا در سوریه و گفتگو با مسیحیان این شهر به همزیستی مسیحیان و مسلمانان پرداخته و در خلال این گشت و گذار شهری ضمن معرفی سوابق تاریخی و فرهنگی شهر و ارتباط آن با مسیحیت و زبان آرامی ، جنگ و گریزها و مقاومت مردمی با گروه های شبه نظامی و افراطی و تکفیری نظیر داعش را روایت می کند .

مدت زمان :68 دقیقه

کارگردان : محمدقانع فرد

موسیو آرسن
موسیو آرسن (1396)

آرسن میناسیان نیکوکار ارمنی است که بنیان گذار اولین آسایشگاه معلولین و سالمندان ایران است. همچنین ایشان اولین داروخانه شبانه روزی را در شهر رشت افتتاح می‌کند . در این مستند ضمن پرداختن به زندگی وی ارتباط بسیار مسالمت آمیز بین مسلمانان و مسیحیان را نیز شاهد هستیم.

مدت زمان :51 دقیقه

کارگردان : ، عبدالستار کاکایی

علی نامه
علی نامه (1394)

کتاب " علی نامه " در قرن پنجم هجری توسط شاعری به نام ربیع سروده شده که در 12 هزار بیت جنگ های جمل و صفین را به نظم کشیده است . این مستند از زبان مرشدی که به صورت اتفاقی با علی نامه آشنا شده به شناخت این اثر ادبی - تاریخی می‌پردازد . و در این حین از نظر کارشناسانی همچون دکترغلامرضا جمشیدنژاد ، دکتر محمود امید سالار و ... بهره می‌برد.

مدت زمان :26 دقیقه

کارگردان : ، سید مرتضی جذاب

تصویر معصوم
تصویر معصوم (1394)

این مستند با نمایش آیین های عزاداری و ابراز ارادت مردم به معصومین و ائمه اطهار آغاز شده و در ادامه طی گفتگو با تعدادی از کارگردان ها و تهیه کنندگان سینما که در این زمینه آثاری داشته اند به بررسی نمایش و نشان دادن چهره معصومین در فیلم های سینمایی می‌پردازد . در بخش دیگر نیز نظر مراجع تقلید و فقها درباره این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدت زمان :54 دقیقه

کارگردان : ، حمیدرضا علیخانی

نغمه های حسینی
نغمه های حسینی (1394)

این مستند اشاره ای دارد به روند نوحه سازی و نوحه خوانی در هیأت های عزاداری . فیلم با تصاویری از آذین بندی یک حسینیه شروع می‌شود . در ادامه صحبت های یک روحانی را می‌شنویم که ویژگی ها و خصوصیات یک نوحه خوب را بیان می‌کند. سپس انتخاب شاعر و نوحه سازی توسط هیات امنا و ساخت نوحه و شعر توسط آنها و در پایان هم اجرای آن در حسینیه .

مدت زمان :20 دقیقه

کارگردان : ، سعید سلمان روغنی