آثار - تاریخ محلی ( استان ها و مناطق ایران )

  • خانه
  • آثار تاریخ محلی ( استان ها و مناطق ایران )

یافتن 33 اثر تاریخ محلی ( استان ها و مناطق ایران )

 
بلندی های تات نشین
بلندی های تات نشین (1397)

نگاهی به زندگی قوم تات در ایران و آئین ، فرهنگ ، زبان و تاریخ آنها. این قوم دارنده کهن‌ترین زبان ایرانی و آنچه تحت عنوان فهلویات ( پهلویات ) نام برده می‌شوند ، هستند . در این مستند نیز به مراسم و بازی‌های محلی آنها هم پرداخته می‌شود .

مدت زمان :52 دقیقه

کارگردان : رهبر قنبری

لرستان ، کهن سرزمین قوم کاسیت
لرستان ، کهن سرزمین قوم کاسیت (1397)

فیلم گزارشی است از فعالیت‌های پیگیر باستان‌شناسی آقای عطا حسن پور سکوند در استان لرستان و تالیفات او در ده سال گذشته. در این مستند تصاویری از محوطه‌های باستانی ، کاوش‌ها ، آسیب‌های سدسازی برای این مناطق و همچنین اشیای باستانی به جای مانده از قرون پیشین نیز دیده می‌شود .

مدت زمان :64 دقیقه

کارگردان : ، منوچهر طیاب

کوه گیلویه در گذر شن‌های زمان
کوه گیلویه در گذر شن‌های زمان (1396)

فیلم داستان 26 قرن اهمیت استان کهگیلویه و بویراحمد در گذر تاریخ ایران است که با شرح تحولات سیاسی تاریخی این سرزمین در عصر ایلامی آغاز می‌گردد و با گذر از دوران های هخامنشی اشکانی و اسلامی به شرح جامعی از سیر تحولات و وقایع مهم سرزمین کوه گیلویه پرداخته تا مخاطب به درک جامعی از نقش و جایگاه استان کهگیلویه و بویراحمد در تاریخ ایران دست یابد .

مدت زمان :72 دقیقه

کارگردان : ، امید عبداللهی

در عمق
در عمق (1396)

یک باستان شناس آماتور به همراه یک بوم شناس در حاشیه شمالی کویر مرکزی ایران به دنبال رد پایی از انسانهای نخستین می روند و در کنار بازدید و معرفی محوطه های پارینه سنگی منطقه موفق به کشف یک محوطه پارینه سنگی شناسایی نشده در عمق بیابان های جنوب سمنان می شوند. در این مستند تصاویری از آرامگاه شیخ علاء الدوله سمنانی در روستای صوفی آباد ، محوه هیرک ، محوطه دلازیان ، کاروانسرای قصر بهرام گرمسار نیز مشاهده می‌شود .

مدت زمان :43 دقیقه

کارگردان : ، کیوان طباطبایی صمیمی

عکس ها نمی جنگند
عکس ها نمی جنگند (1396)

بررسی تاریخ دزفول از زاویه آرشیو یک عکاس که توسط موشک های صدام در انتهای جنگ نابود می‌شود.

مدت زمان :31 دقیقه

کارگردان : ، شاهد سلطانی آزاد