آثار - ساختمان سازی

  • خانه
  • آثار ساختمان سازی

یافتن 10 اثر ساختمان سازی

 
سکوت کوهستان
سکوت کوهستان (1395)

این مستند روند تکامل زندگی مردم منطقه ای کوهستانی و دورافتاده در بوشهر با نام «گیسکان» را به تصویر می‌کشد، در ابتدا همه چیز در این شهر به دور از شکل ماشینی جامعه امروز بود، همه کارها در آن مثل شخم زدن به شیوه ۲۰۰ سال پیش انجام می شد و راه و جاده ای هم در آن وجود نداشت و حتی مردم در زمستان ها برای فرار از سرما به غارها پناه برده و درآن زندگی می کردند اما کم کم با راه سازی در این منطقه ابزار تکنولوژی نیز وارد «گیسکان» شد و در این شهر تغییرات اساسی رخ داد. این مستند روایتی از این تغییرات است.

مدت زمان :58 دقیقه

کارگردان : داریوش غریب زاده

سیروس بود و نبود یک محله
سیروس بود و نبود یک محله (1395)

سیروس یکی از قدیمی‌ترین محلات تهران در مجاورت بازار است. از سال ۱۳۸۴طرح‌های مختلف نوسازی و بهسازی باعث دگرگونی محله و زندگی خانواده‌ها در آن شده است. این فیلم که طی ۵ سال فیلم‌برداری شده است، تاثیر طرح‌های شهری بر محله‌ای چون سیروس را از داخل و از دید خود اهالی به سبک سینمای مستقیم نشان می‌دهد.دوربینِ مینا سعیدی در این فیلم به میان ساکنان قدیمی محلهٔ سیروس، واقع در منطقهٔ ۱۲ و نزدیک به بازار تهران می‌رود و داستان نوسازیِ بافت‌های فرسودهٔ محلات در تهران را از دیدگاه مردمِ این محله روایت کرده وسیاست‌های دولتی، مجریان و طراحان طرح‌های نوسازی و به‌سازیِ بافت‌های فرسوده را مورد نقد قرار می‌دهد

مدت زمان :48 دقیقه

کارگردان : ، مینا سعیدی شهروز

چنارستان
چنارستان (1393)

چنارستان درباره‌ی طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه، یعنی خیابان ولیعصر تهران است، یک دانشجوی رشته معماری منظر برای تحقیق درباره خاطرات جمعی در فضاهای شهری از ابتدای خیابان که میدان راه آهن می‌باشد تا انتها مسیری به طول 17 کیلومتر را می‌پیماید و تمامی خاطرات جمعی این خیابان از زمان ساخت را با گفتگو و استفاده از تصاویر آرشیوی به نمایش می‎گذارد. در این مستند آمارهایی از تعداد درختان این خیابان عرضه می‌شود.

مدت زمان :68 دقیقه

کارگردان : ، هادی آفریده

سقف آسمان
سقف آسمان (1391)

استاد "مهدی دیدار " نجار بارگاه حضرت معصومه‌(ع) از سوابق کار خود و ظرائف آن در خلال 20سال کار در حرم می‌گوید از جمله مرمت ضریح و ساخت در و پنجره در حرم و همچنین ساخت ضریح حرم امام‌حسین‌(ع) و امامین عسگریین‌(ع)‌ همراه با تصاویری از کار منبت و گره‌چینی در کارگاه ایشان‌.

مدت زمان :10 دقیقه

کارگردان : ، سعید محسن یوسفی

مهر‌چال نغمه کوهستان
مهر‌چال نغمه کوهستان (1385)

فیلم با معرفی کلک‌چال و معانی مهرچال به صورت نوشتار آغاز می‌شود و از داخل ماشین مسیر رفتن به منطقه را می‌بینیم همچنین درباره تغییراتی که درمنطقه رخ داده از جمله خشکی مرداب، کم شدن دام‌ها و ساخت و سازها صحبت‌هایی می‌شود. در این منطقه سنگ‌هایی هست که توسط افراد به بالای کوهستان برده شده و نام آنها به رویش حک شده‌است‌. افراد مختلف درباره رفتن به کوهستان، طبیعت و تاثیری که بر روح انسان دارد صحبت هایی می‌کنند.

مدت زمان :22 دقیقه

کارگردان : ، رحیم مرتضی وند